Epizody - sezóna 1

1x09 - The Man in the Fallout Shelter

Muž v protiatomovém krytu „Brennanová se svým týmem jsou sezváni k identifikaci těla, které bylo nalezeno v protiatomovém krytu z padesátých let. Během řezání do kostí tohoto muže, uvolní Zack smrtící houbu, což způsobí, že tým musí zůstat v karanténě během vánočních svátků. Během karantény procházejí všichni příznaky vyvolané vypuštěnou smrtící houbou…“

Premiéra

13.12.2005 (USA/FOX), 28.2.2007 (ČR/TV Prima), 14.3.2007 (SR/TV JOJ)

Review

Na Jeffersonu je zrovna čas vánoční párty a Angela se snaží přemluvit velmi neochotnou Brennanovou, aby na ni šla. Právě v čas ji před odchodem na párty zachránil Booth, který se objevil s kostrou nalezenou v protiatomovém krytu z 50. let. Kostra měla v ruce zbraň a v hlavě díru. Brennanová se pouští do případu, zatímco Angela popadla Bootha a bere jej na párty s ostatními šprty. Když Brennanová zůstala samotná, našla u kostry 2 lístky do Paříže.

Díky vaječnému koňaku a vánočnímu žertování upustí Hodgins nešťastnou náhodou svou masku, když Zack řeže do kosti kvůli jaderním vzorkům. Spustí se alarm. Hodgins a Zack běží do dekontaminační sprchy; možná vypustili biologický kontaminát. Dveře od laboratoře se automaticky zapečetily a všichni zůstali zamčení uvnitř.

Pracovník bezpečnostní ochranky, Hal, jim v laboratoři přes video monitor říká, že patogen je kokcidioidomykóza – údolní horečka – nebezpečná houba, která může v nejhorším případě mít za následek smrt. Hal a doktor připravují koktejl čtyř protihoubovitých léků, který by podali týmu, jenž má příznaky údolní horečky. Ne jen, že zmeškají vánoce se svými rodinami, ale všichni budou trpět chřipkovitým symptomem během karantény.

S velkou nelibostí a zklamáním z této situace se snaží udělat to nejlepší, když už jsou spolu uvězněni. Zack s Hodginsem se zaměřují márniční stoly, zatímco Booth a Goodman pronikají do svých soukromých životů, které nikdy dříve neukázali. Angela se ve své kanceláři snaží motivovat velmi neochotnou Brennanovou, aby udělali vánoce pro ostatní. Objevuje, že zde ležící oběť nikdy nepředala snubní prsten své milované a díky tomu si myslí, že snad porušila svůj slib k ní. Udělala z toho svou osobní misi, chce vyřešit vraždu muže z protiatomové­ho krytu.

Když se Booth probouzí na Štědrý den, Brennanová pracuje. Angela ustanovuje, že si tým udělá „tajného Santu“ s ručně vyrobenými dárky, ačkoliv se Brennanová brání účasti a tvrdí, že dávání dárku je opravdu jen o uplatňování dominance ve skupině. Tým diskutuje o skutečném důvodu, proč nemá Brennanová ráda vánoce. Když ji bylo 15, její rodiče zmizeli právě před vánocemi.

Booth a šprti za použití starých a nových informací dávají dohromady, co se před padesáti lety stalo tomuto muži. Policajti zabavili v šedesátých letech dům s protiatomovým krytem muži jménem Gil Atkins. Našli ukradené umělecké předměty a šperky. Brennanová říká, že se oběť hodně hrbila, možná kvůli papírování.

Goodman a Booth prozkoumávají kufr oběti. Nacházejí čtvrtku pergamenu a malý váček. Také nacházejí dopis, který začíná slovy: „Drahý Lioneli…“

Později, když Angela, Zack, Goodman a Hodgins zdobí laboratoř podomácku vyrobenou dekorací, uklouzne Goodmanovi, že Booth je otcem, čímž všechny překvapí. Hodgins tuto informaci předává Brennanové. Což na ni zanechalo očividný účinek. Neměla o tom ani ponětí. Brennanová nachází Bootha, jak volá: Lionel si nechal dělat oblek v D.C. a ten obchod stále ještě existuje. Vnuk majitele prověřuje záznamy. Lionel měl přijít druhý den pro svatební košili, ale nikdy se už neukázal. Brennanová kýchne. Má údolní horečku?

Tým si zařídil vánoční večeři v místnosti s kostmi. Polemizují o tom, že byl Lionel sběratel mincí, což by vysvětlovalo úroveň niklu a olova v jeho kostech. Goodman pročítá vášnivý milostný dopis a rozlušťuje, že měl Lionel těhotnou přítelkyni v Oklahomě v padesátých letech. Brennanová ledabyle zmiňuje, že Booth má také nemanželské dítě. Tohle oba překvapí a zraní Bootha. Goodman si podle rukopisu myslí, že dívka byla afro-američanka, zatímco Lionel byl bílý. Utíkali do Paříže, aby mohli žít spolu.

Hal oznamuje, že jejich vánoční návštěvníci jsou zde. Goodman se setkává se svou ženou a dvěmi dětmi, Hodgins se svou švédskou masérkou. Zjišťujeme, že Angelin otec je Billy Gibbons ze skupiny ZZ Top. Zack měl svou hlasitou a bouřlivou rodinu. Sid přinesl Parkera – Boothova syna – aby se s ním viděl. Brennanová všechny sleduje, ale žádného návštěvníka sama nemá. Angela v tyto svátky konečně objeví díky Brennanině vyprávění, co pro ni znamenaly vánoce všechny ty roky od doby, co jí zmizeli rodiče. Našla od nich pod stromečkem po tom, co odešli, dárek. Myslela si, že se vrátí. To se jen snažil její velký brácha pro ni udělat vánoce. Před novým rokem odešel za prací a ona se dostala do dětského domova. Byli od sebe odloučeni.

Booth získal chybějící osobní složku Lionela Littla. Bylo mu 24 let a byl sběratel mincí. V den, kdy zmizel, také zmizela jeho sbírka. Prodeje však vedly k Gilu Atkinsovi. Tohle by mohlo být to, proč by Atkinson zabil Lionela. Lionel se musel snažit prodat jeho sbírku, aby mohl financovat stěhování do Paříže se svou přítelkyní. Zjistili, že poslední člověk, který viděl Lionela naposledy naživu, byla Ivy Gillespieová – služebná. Všechny milostné dopisy Lionelovi jsou podepsány břečťanovým listem. Ona byla jeho přítelkyní! Angela říká, že by Brennanová měla najít Ivy a říct ji, co se stalo Lionelovi. Mohla by dát Ivy odpověď, které se ji nikdy nedostalo, když její láska zmizela. Brennanová souhlasí. Přeje si, aby ji někdo řekl, co se stalo.

Na Štědrý večer se Brennanová snaží lokalizovat Ivy Gillespieovou přes telefon a internet, zatímco ostatní pracují na „tajném Santovi“. Druhý den ráno, Brennanová stále na telefonu, konečně lokalizuje Ivyinu vnučku. Říká ji, že má pro její babičku informace o Lionelovi Littleovi. Brennanová se probírá Lionelovými věcmi. Jedna z mincí je vložena do pergamenové obálky – další stopa k záhadě. Brennanová objevuje, že mince, kterou nalezla, je jednocentová bronzová mince z roku 1943, jedna z dvanácti, které se do dneška zachovaly, jejíž hodnota je přes 100 000 dolarů. Atkins zavraždil Lionela bez toho, aniž by si uvědomil, že tohle byla nejcennější mince.

Tým se shromažďuje kvůli výměně svých dárků, všichni se dárky baví, jenž vyrobili a těmi, jenž dostali. Brennanová se toho všeho neúčastní. Hal jim přichází oznámit, že mohou opustit karanténu. Konečně volní se rozutíkají pryč, až na Brennanovou. O chvíli později se objevuje Ivy Gillespieová a její vnučka. Brennanová říká Ivy, že byl Lionel zavražděn. Ivy zase vypráví Brennanové, jak vychovávala Lionelovu dceru a vnučku. Když už to ví, stejně si Ivy nemůže dovolit poslat svou vnučku na univerzitu. Brennanová předává Ivy cennou minci, aby dokončila Lionelův sen. Brennanová se objevuje ve Wongově hospůdce a říká Boothovi o Ivy. Booth Brennové říká, že to, co udělala pro Lionela a Ivy, byl vskutku největší vánoční dárek. Brennanová se vrací do laboratoře a konečně si dovolí otevřít dárek od svých rodičů, který celou tu dobu měla zamčený.

Hudba

  • Tori Amos – Have Yourself A Merry Little Christmas
  • Jewel – Winter Wonderland
  • Brian Setzer – Let It Snow, Let It Snow, Let It Snow

Fotky

468550da67115.jpg 468550deadd87.jpg 468550e36dad8.jpg 468550e77af3f.jpg 468550eb9d7ec.jpg 468550ef6f5f4.jpg 468550f39447a.jpg 468550f74fa01.jpg 4685510c3dc0f.jpg 4685511232ccd.jpg 46855116d6de1.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 30.06.2006 08:54

Komentáře