Epizody - sezóna 4

4x01-02 - Yanks in the U.K.

Yankeeové v Británii Booth a Brennanová sa vydávajú na cestu za veľkú mláku – do Londýna, kde Temperance hosťuje na Oxfordskej univerzite. Booth sa medzitým angažuje v Scotland Yarde. Keď zavraždia dcéru bohatého amerického obchodníka, sú prizvaní na pomoc pri riešení prípadu. Spolu so svojimi novými anglickými spolupracovníkmi Dr. Ianom Wexlerom a inšpektorkou Cate Pritchardovou využívajú svoje skúsenosti na vyriešenie smrti bohatej dedičky.

Medzitým sme v Jeffersonskom ústave svedkami nového ľúbostného trojuholníka, keď sa na scéne nečakane objaví Angelin stratený manžel, ktorý o rozvode nechce ani počuť.

Premiéra

3.9.2008 (USA/FOX)

Review

Brennanová přednáší na Oxfordské univerzitě v Anglii. Její hostitel, Dr. Ian Wexler, jí pozorně pozoruje. Booth poklimbává mezi posluchači, jelikož měl předchozí noc řeč na Scotland Yardu. Poté, co ho Brennanová vzbudí, popíše samu sebe jako logicky založenou empiričku, zatímco Bootha jako muže, který dává přednost intuici. Nezapomíná dodat, že sama viděla, jak zničují může být pouhá logika. Vzpomene na Zacka a dodá, že vědci potřebují mnohem víc než fakta, aby byli úspěšní. Na nádvoří, Brennanová je naštvaná, že Booth během její řeči usnul. Booth se omlouvá. Říka že „Boobies“ (prsa, rozdiel medzi britskou a americkou angličtinou) ho minulou noc vzali na drink. Brennanová ho opraví „Bobbies“ (kolegové) Přeruší je Wexler, který pochválí řeč Brennanové, flirtování přeruší telefon, jedná se o vraždu. Pozve Brennanovou a Bootha, aby se připojili.

Na scéně je vozidlo vytažené z Temže s kostrou uvnitř. Booth a Brennan se setkávají s Cate Pritchard, partnerkou Wexlera. Auto patří Portii Framptonové, americké dědičce. Brennanová zjišťuje, že někdo udeřil oběť do hlavy. Jestli je oběť opravdu Portia Frampton, tak její otec bude žádat o zapojení FBI. Booth je nedočkavý a chce se zúčastnit. On a Brennanová jsou nejlepší vyšetřovací tým v Americe …v Anglii. Brennan chce, aby bylo tělo převezeno do Jeffersonianu. Wexler kapituluje a slibuje splnění každého jejího přání.

V Jeffersonianu, tým dostává ostatky. Zubní záznamy potvrzují, že oběť je Portia Frampton. Tým si rozdělí důkazy. Angela si bere fotografie z místa činu do své kanceláře, kde nečekaně nachází Graysona Barasu, jejího manžela. Vzrušeně k němu běží a políbí se. Poté, co příjemnosti skončí, ho požádá o rozvod.

Zpět v Anglii, Booth si stěžuje na jeho anglickou snídani. Cate oznamuje, že Portia byla naposledy viděna před dvěma týdny, když opouštěla dům ráno po svých pětadvacátých narozeninách. Booth a Wexler se během setkání pohádají. Booth oznamuje, že on a Brennanová budou mluvit s rodinou a Cate a Wexler najdou podezřelé a všechny je vyslechnou.

Dr. Clark Edison stanovuje, že Portia byla udeřena zezadu, spadla na zem a poté byla udeřena ještě dvakrát. Nemůže určit vražednou zbraň, protože nebyly nalezeny všechny fragmenty lebky. Angela ho přeruší a představuje Graysona. Na Camilu velmi zapůsobí, jejich pohledy se na chvíli střetnou. Také Clark z Graysona nemůže odtrhnout oči. Přichází Sweets, jakmile spatří Graysona, ihned zareaguje: „Chudák Hodgins“ Angela bere Graysona, aby se seznámil s Hodginsem. Grayson mu oznámí, že rozvodové papíry nepodepíše, protože stále miluje Angelu.

Cate, Booth a Brennanová mluví s Rogerem Framptonem (otec Portie ) a jeho snoubenkou, Heather Millerovou. Zjišťují, že Portia byla zapletena s Harrym, také známým jako Lord Henry Albert Bonham, dědic vévody z Innesfordu. Vztah byl udržován v tajnosti, protože si to tak vévoda přál.

Booth řídí na Bonhamovo sídlo a má problémy s tím, aby zůstal na levé straně silnice. Kdyby byli v Americe, tak by mohli zatknout celou královskou rodinu, odděleně je vyslýchat, dokud by se jeden z nich nepřiznal. Zastaví na červené, zahne doprava nebezpečně blízko červeného autobusu, strhne řízení a způsobí dopravní kolaps. Během následujícího Boothova výbuchu vzteku volá Camila, aby mu oznámila, že Portia byla dva měsíce těhotná.

Booth, Brennanová a Cate přijíždí do Bonhamova panstva. Přivítá je sluha Jamison. Jamisonova rodina slouží Bonhamovým už po osm generacích. Booth ukáže svůj odznak FBI, který Jamison prohlédne bez absolutního zájmu.

V laboratoři Hodgins zjišťuje, že před tím, než vozidlo spadlo do Temže, byl uvnitř moped nebo skůtr. Vrah schodil auto do řeky a poté odjel na skůtru.

Booth a Brennan vyslýchají Harryho a jeho rodiče, vévodu a vévodkyni. Dowager Duches, Harryho babička dvojici informuje, že vztah mezi Harrym a Portií byl udržován v tajnosti na přání Portiiniho otce. Je agresivní a zkorumpovaný. Brennanová ukáže bulvární noviny, kde je na titulku Portia „nahoře bez“. „Takže to nemá nic společného s tímto?“ Telefonní záznamy ukazují, že Harry a Portia spolu mluvili ten den, kdy Portia zmizela. Harry nechce říci důvod rozhovoru. Brennan chce vědět zda mluvili o jejím těhotenství. Rodina vypadá těmito novinkami šokovaná. Harry jim vysvětlí, že se s ním Portia rozešla, aniž by mu řekla jakýkoliv důvod, mluvili o tom. Booth to pokládá za dobrý motiv.

Angela zkoumá fotku z bulvárního plátku a zjišťuje, že byla pořízena u Portii doma. Cate uvažuje, že by to mohl nafotit sluha, který byl nespokojený se svým platem.

Hodgins se setkává s Graysonem v Royal Dinner. Grayson stále odmítá podepsat rozvodové papíry. Po letech hledání konečně Angelu našel. Hodgins prohlašuje, že on miluje Angelu více. Graysona ale nepřesvědčí. Prozradí Hodginsovi, že ho Angela políbila, jako dříve, vstupuje Sweets. Hondgins žádá o vysvětlení. „Byl to polibek na rozloučenou.“ A Graysona uhodí. Sweets se je pokouší odtrhnout, ale sám dostává několik ran. Grayson lehce Hodginse přemůže a hodí ho do kolem projíždějícího popelářského vozu. Angela se rozčílí.

Brennanová a Booth konfrontují Heather, byla to ona kdo udělal fotografii a poslal jí do bulváru. Chtěla, aby Roger viděl, že jeho dcera není naivní dítě. Byla dospělá a bylo načase, aby se přestala míchat do jejich svatebních plánů. Roger se rozčílí a Heather za ním rychle běží.

Cate a Booth odpočívají nad anglickým pivem u Tower Bridge. Booth chce vidět, jak se most otevírá, protože to znamená štěstí. Cate dává Boothovi zbraň, nakonec plní jeho přání. Přeruší je telefon, volá Angela. Papír nalezený na místě činu byl dopis pro Portiu od její zesnulé matky. Dopis se datuje k tomuto roku. Wexler a Brennan pracují na vykopávkách, Wexler dostal za úkol identifikovat artefakty z doby bronzové. Objevují se jeho studenti, Vera a Cyril. Zkouší se zapojit do vyšetřování, ale Wexler je posílá pryč. Když je s Brennanovou o samotě, nabízí jí pití, sex a pozdní večeři. Brennanová je ostražitá. Booth jí říkal, že Wexlerovi nemá věřit. Nakonec se dohodnou na kompromisu, že začnou večeří. Hodgins zjišťuje, že vražedná zbraň obsahovala „matku perly“. Žádá Camilu o radu. Myslel si, že ženy mají rády, když se muži o ně perou. Camila mu radí, aby přestal analyzovat ženy.

Booth se snaží bez velkého úspěchu parkovat. Brennan se ho snaží uklidnit tím, že mu řekne, že poslechla jeho radu a nespala s Wexlerem. Booth jí řekne, že Wexler není výjimečný, zatímco ona výjimečná je. Cam volá Boothovi zrovna ve chvíli, kdy Booth zacouvá na okraj chodníku a propíchne pneumatiku. Camila oznamuje, že oběť měla Von-Hippel Lindau nemoc. VHL je dědičná nemoc a matka oběti jí neměla. To znamená, že pokud Roger nebude mít VHL, není její biologický otec.

Booth, Brennan mluví s Rogerem. Jeho žena napsala dopisy Portii před tím než zemřela, s instrukcemi, že je má dostat o narozeninách. Co víc, Roger nemám VHL. Booth má pro něj novinku, Portia není jeho biologická dcera.

Hodgins objevuje, že pneumatiky Portiina auta obsahují stopy po korálu. Je používán jako povrch na soukromých cestách. Také tam byly zbytky okvětních lístků antické křovní růže. Vyruší ho Angela a odvede Hodginse pryč. Camila jim připomene bezpečnostní kamery. Angela vysvětluje, že Hodgins nemůže uplatňovat nárok na její srdce. Ona ho pouze může dát pryč a ona ho dala jemu. Na chodníku se políbí a Grayson je zahlédne. Snaží se přejít na druhou stranu ,ale zablokuje ho skupina cyklistů, kteří začnou zvonit na zvonky. Bere to jako znamení a nechá Angelu jít.

Camila volá Brennanovú s novou informací. Boothovo auto je naloženo na odtahovací vůz. Brennanová prozkoumá pneumatiky a vidí tam zbytky korálu a růží. Musí pocházet ze soukromé cesty k paláci Bonhamovým. Portia tam musela být před tím, než zemřela.

V paláci Bonhamových, Brennanová si myslí, že vévoda je biologický otec Portii. On i jeho matka vykazují symptomy VHL nemoci. Nachází korál a růže a také skůtr, co zapadá do auta. Cate nepožádala o posily, takže Booth vytahuje zbraň. Brennanová chce také zbraň. Pak souhlasí s Cate, že ony nebudou potřebovat zbraň neboť mají dopis od Portiiny matky.

Přesto, že je dopis nečitelný, Brennanová předstírá, že ho čte. Booth jí žádá, aby přeskočila tu část o otci Portie. Vévodu to rozruší. Jakmile Harry opustí místnost, vévoda přizná, že mu Portia tento dopis četla Brennanová naleze u krbu pohrabáč. Wexler si myslí, že by to mohla být vražedná zbraň. Vévoda trvá na tom, že Portii nezabil. Vystupuje Jamison a přiznává se k vraždě. Booth nemůže uvěřit, že najali sluhu, aby zabil, ale Jamison trvá na tom, že to vše byl pouze jeho nápad.

Wexler, Brennanová a Booth jsou na skleničce. Nikdy se nedoví, jestli byl Jamison požádán o to, aby zabil Portiu, či ne. Wexler láká Brennanovou, aby s ním strávila noc, pomocí logických argumentů. Jeho argumenty jsou bezchybné, ale Brennan usoudí, že bude lepší nerozčilovat Bootha. Wexler odchází. Booth a Brennan diskutují o představě štěstí. Tower Bridge se za nimi otvírá, ale jsou tak zabráni do konverzace, že to ani jeden z nich nezaregistruje.

Konec 1. části

2. část
V laboratoři, Clark Edison, Zackův poslední „náhradník“, pracuje přes oběd, aby zařadil neidentifikované ostatky předtím, než se vrátí Brennanová z Londýna. Angela trvá na tom, aby šel na oběd. Rozvodové papíry jsou podepsané a je čas oslavovat. Grayson ( Birimbau ) přichází, aby se rozloučil, Camila se nabídne, že ho odveze na letiště. Clark nepovažuje za nutné, aby byl do všeho zahrnutý.

V Londýně, Booth a Brennanová jsou připraveny odjet. Brennanová se diví, proč Ian Wexler, anglický kolega, nezavolal. Booth je přesvědčený, že Wexler je pitomec. Nevyprovodí Brennanovou, protože se odmítla s ním vyspat.

Zpátky v USA, Graysonovův let na Fiji je naneštěstí zrušen. Naštěstí je tu Camila, aby mu dělala společnost. Vyspí se spolu v jeho hotelovém pokoji.

Zpátky v Londýně, Booth usoudí, že by chtěl být rytíř: Sir Seeley Booth. „ Prostě to zní dobře.“Zazvoní mu telefon a mezitím mu Brennanová káže o významu titulů. Booth zvážní. Něco se stalo Wexlerovi.

V laboratoři, Angela a Hodgins se pokouší pomáhat Clarkovi se zařazením ostatků, ale po většinu času se, k jeho velké nelibosti, baví o svatbě. Přichází Camila. Angela jí děkuje, že vzala Graysona na letiště. Camila vypadá roztěkaně a rychle odchází.

V Londýně, před Wexlerovým bytem čeká Cate Pritchard na Bootha a Brennanovou. Žádá o pomoc. Pravděpodobně našli Wexlerovo auto. Uvnitř je spálená kostra na posteli. Vypadá to, že Wexler nechal konvici na kamnech, ale unikal plyn. Wexler si zapálil cigaretu a celý byt vzplanul. Nicméně, Wexler nekouřil a v konvici není žádná voda. Vypadá to, že je to vražda. Potřebuje Brennanovou, aby identifikovala oběť. Brennanová se dívá pozorně na kosti. Nachází trauma na čelní kosti, které bylo způsobeno před vypuknutím požáru. Byla to vražda.

V laboratoři, Camila se setkává na své přání se Sweetsem. Při zkoumání mozku se přiznává, že spala s Graysonem. Měla by to říct Angele? Grayson je stále ve městě, Camila ho znovu uvidí, ale cítí se vinná. Sweets věří, že by to Angela měla vědět. Angela je velmi otevřená a je šťastná s Hodginsem, když jí to Cam řekne, alespoň pročistí vzduch Camila souhlasí. Za odměnu Sweetse nechá dotknout se mozku. Angela přichází s novinkami, že Wexler je mrtvý. Cam rychle běží o tom informovat Hodginse a Clarka. Sweets neodolá a dotkne se mozku znovu.

Na Oxfordské univerzitě, Cate a Brennanová oznamují smrt Wexlera studentům. Jsou zničeni, zejména Vera a Cyril. Tým je vyslýchá jako první. Vera a Cyril ho viděli naposled předevčírem v noci. Byl smutný, protože Roger Frampton chtěl zavřít jeho vykopávky.

Z právního hlediska, Wexlerovo ostatky musí zůstat v Anglii, ale částečky z kosti budou poslány do Jeffersonianu. Hodgins ihned tyto částečky také obdrží. Angela má starosti o Brennanovou, ale ta jí řekne, že se snaží být soustředěná. Angela jí poví novinky o Graysonovi a Brennanová jí gratuluje k rozvodu. Jakmile zavěsí, objevuje Brennanová na ostatcích zbytek roztavené plastické karty se značkou HGC.

HGC znamená „ Highgate Gentleman Club“, Wexler tam byl předevčírem v noci, opíjel se a hrál hazardní hry. Prohrál 5000 liber v hotovosti. Cate donutí managera ke spolupráci a on jim ukáže záznamy, jak dva muži odvádějí Wexlera z klubu, jeden z nich má tetování na zápěstí. V laboratoři, krevní testy ukazují, že Wexler byl značně opilý. Nebyla prokázána přítomnost nikotinu. Cigarety byly podstrčené. Clark nalézá důkazy o opakovaném pohybu paží, dopředu a dozadu. Také má zato, že podlitina na Wexlerovo čele, byla způsobena „hlavičkou“. Cam najednou vyhrkne, že spala s Graysonem. Clark se snaží rychle utéci, ale Camila ho zadrží, potřebuje ho jako morální podporu. Clark se jen nešťastně přikrčí.. Naštěstí, Angele to nevadí: „Dostala jsem od něj, co jsem chtěla a věřím, že ty také.“ Nepříjemná situace končí a přichází Hongins, zjišťuje, že je Grayson stále ve městě ,ale nevidí důvod, proč by je to mělo zajímat? Hodgins oznamuje, že zbylé částečky z Wexlerova oblečení ukazují, že byl ve slavném veslařském klubu Henley na Temži, méně než 24 hodin před smrtí. To také vysvětluje důkazy o opakovaném pohybu paží dopředu a dozadu.

V Henly na Temži vyslýchají Booth a Brennanová Lakea a Palmera, kteří s Ianem veslovali v týmu. Ani jednoho nezajímá, že je Booth z FBI. Naznačují, že Cate a Ian byly více než partneři v práci. Booth si všimne tetování na Lakeovo zápěstí, je to to samé, jako viděl na záznamech z bezpečnostní kamery. Oba muži přiznávají, že ho odvedli z klubu ,ale jen proto, že chtěli, aby do závodu vystřízlivěl. Palmer a Lake řeknou jméno Jasper Ferry, muž z jiného týmu, co má rád „hlavičky“. Booth se pokouší vyslechnout Jaspera, který je ale v Královské stráží, což znamená, že nemůže ani slovo. Přichází k nim Cate a varuje Bootha, že by mohl zatčen za obtěžování Královniny stráže. Je si jistá, že Jasper Wexlera nezabil. Jasper dal Wexlerovi „hlavičku“, protože Ian spal s jeho sestrou.

V laboratoři Camila děkuje Sweetsi za skvělou radu. Nejdříve považovala za těžké brát ho vážně, ale zjistila, že měl naprostou pravdu v tom ,aby angele všechno řekla. Přichází k angele a Hodginsovi. Požádá je o analýzu ostatních částeček ze šatů a o zvětšeniny fotografií. Oba jí naštvaně odseknou a odchází pryč. Sweets usoudí, že se možná ještě vše nevyřešilo.

V Londýně udeří Booth a Brennanová na Cate. Ta přiznává, že s Ianem spala, ale nezabila ho. Byl skvělý v posteli, spal s mnoha ženami, takže měl „praxi“. To není motiv. Cam a Clark volají nové informace – Wexler byl ubodán k smrti. Viděla Cate někde na místě činu vražednou zbraň ? Cate říká, že ne, ale Booth a Brennanová jí nevěří.

Cate poví Brennanové, že Wexler určitě nebyl její jediný sexuální partner, věří, že Brennanová měla mnoho jiných partnerů vedle Wexlera. Brennanová vysvětluje, že nikdy s Wexlerem nespala, protože Booth byl proti. Cate je vše jasné: „Já věděla, že vy dva jste víc než pracovní partneři.“ Brennanová jí opraví, pouze akceptovala Boothův názor. Cate o svém vztahu s Wexlerem neřekla, protože měla strach, že by jí z případu odvolali. Vytahuje dopis s Wexlerovým podpisem, stojí tam, že vykopávky jsou bezcenné. To znamená, že Frampton může začít stavět svůj projekt. Mohl Frampton donutit Wexlera to podepsat, ještě před jeho smrtí? Před tím, než se rozejdou Cate poradí Brennanové, aby uvážila všechny možnosti jejího vztahu s Boothem.

Ještě jednou vyslýchají Booth a Brennanová Rogera Framptona, který je uražený, že si oba myslí, že by mohl někoho zabít, když nedávno byla zavražděna jeho dcera. Požádá je, aby odešli, aby se mohl sám a v klidu opít do němoty.

Telefon z laboratoře, Hodgins zasílá přímo Brennanové nové výsledky. Nalezl určité částečky, ale potřeboval by větší množství, aby zjistil o co přesně se jedná. Brennanová mu vysvětluje, že všechny důkazy musí jít přes Camilu. Hodgins je naštvaný, že se nemůže pohnout dál bez Camily. Sweets si pozve na sezení Angelu, Hodginse a Cam, aby uvolnil napětí. Donutí je, aby se všichni sobě navzájem omluvili. Zpátky v Londýně, Vera a Cyril jsou v šoku, že Wexler podepsal papíry, kde stojí, že vykopávky jsou bezcenné. Nyní musí vše během dvou dnů uvolnit. Cate přichází s důkazem, že Wexler tento dokument podepsal, neboť mu Frampton nabídl 25000 liber.

V laboratoři Clark a Hodgins přijdou na to, že nalezené částečky se nacházely na vražedné zbrani a byly přeneseny na tělo během útoku. Zbraň byla hrubá a měla tvar asi jako tyč.

V Londýně si Brennanová znovu prohlíží ostatky a kost, která je navíc. Je to roztříštěná stehenní kost, která byla nalezena s Wexlerovými ostatky. Je to vražedná zbraň a je dva tisíce let stará, to znamená, že to byl artefakt z doby Bronzové. Vykopávky měly historickou hodnotu.

Hodgins a Angela jedí v Royal Diner. Diskutují o sezení u Sweetse. „Rozumíš tomu? Ty jsi přeci nebyla na Camilu naštvaná!“ Angela přiznává, že hluboko uvnitř naštvaná byla. Hodgins tomu nerozumí. Ona a Grayson jsou přeci rozvedení. Angela odpoví rozčileně otázkou, proč Hodginsovi vadí, že je Grayson stále ve městě? Hodgins trvá na tom, že mu to je jedno. Angela to shrne: Hodgins jí nevěří. Hodgins si myslí to samé o ní, protože kdyby mu věřila, nedošla by k tomuto závěru. Oba posmutní. „Jak mohou dva lidé, kteří si nevěří, uvažovat o svatbě?“ Angela odchází a Hodgins se jí nepokouší zastavit.

V Londýně Brennanová zjišťuje, že částečky pochází z bankovky ze 17. století, která byla nalezena ve vykopávkách. O tu část se starala Vera, nyní je přikrytá plachtou. Booth a Brennanová místo odkryjí a nacházejí kousek kosti z doby Bronzové. Vera trvá na tom, že jí Wexler donutil toto místo schovat. Brennová usoudí, že vrah by mohl být pořezán na ruce, jelikož zbraň neměla rukojeť. Vera své ruce rychle schová a pokusí se o útěk. Brennanová, jí podrazí nohu a Booth jí může zatknout. Cate shrne všechny informace dohromady. Wexler a Vera se nechali uplatit ,ale pak objevili tyto artefakty. Wexler chtěl peníze vrátit,ale Vera věděla, že by její kariéra skončila, kdyby vyšlo najevo, že vzala úplatek.

Angela volá Brennanové a do hlasové schránky jí říká, že se s Hodginsem rozešla. Vrací se Grayson, který doufá, že se změnila situace, ale Angela ho rázně odmítne. „Možná bys mě mohla odvézt na letiště?“ Nabízí se Camila a hned po ní Sweets. Přichází Clark, on odveze Graysona na letiště a už se nevrátí. Tato laboratoř je přeplněná dramaty pro muže jako on, který má rád pouze vědu. V Londýně přichází Cate za Boothem a Brennanovou, aby se rozloučila. Příborovým nožem pasuje Bootha na rytíře a dá mu metál koupený v hračkářství. Booth je ze situace „naměkko“. Brennanová usoudí, že by měli rychle odjet, než zas bude někdo zabit. „Sir Seeley“ nabídne Brennanové rámě a společně odcházejí.

Hudba

  • Ghost of a Chance – Ron Sexsmith
  • Raise Today – Peasant

Fotky

48b8efef2f432.jpg 48b8efef3ff31.jpg 48b8efef5652d.jpg 48b8efef6f93b.jpg 48b8efef862c1.jpg 48b8efef9ca1a.jpg 48b8efefb1235.jpg 48b8efefc69f1.jpg 48b8efefdb216.jpg

Komentáře (2) | Vložil(a) Billie | 31.08.2008 16:30

Komentáře

f1-force (16.10.2008 · 14:08)
Nejlepší bylo londýnské řízení auta á la Booth
mycroft @ (10.09.2008 · 17:51)
Velmi pekny diel obrazovo. Dej nic moc 2 pribehy, ale fotky z Londyna mozem kedykolvek
a pouzili iPhone,