Epizody - sezóna 1

1x04 - The Man in the Bear

Muž v medvědovi „V žaludku medvěda černého je nalezena lidská ruka. Booth s Brennanovou odcestují do malého městečka ve státě Washington, kde šokujícím výsledkem jejich pátrání je i to, že je do případu zapleten rituální kanibalismus…“

Premiéra 1.11.2005 (USA/FOX), 24.1.2007 (ČR/TV Prima), 7.2.2007 (SR/TV JOJ)

Review

Když se na venkově ve státě Washington během nekropsie (pitva zvířete) Medvěda černého objevila v jeho žaludku lidská paže, zadala FBI případ zvláštnímu agentu Seeley Boothovi v naději, že soudní antropoložka Dr. Temperance Brennanová identifikuje oběť. Brennanová, protože je pořád za něčími zády, je však nejprve neochotná účastnit se na případu, dokud jí to nenařídil její šéf Dr. Goodman, který cítí potřebu dostat Brennanovou mimo laboratoř, aby se trochu dostala mezi lidi. Brennanová na to přistoupila. Prošetřuje kost paže a je šokována nálezem řezných známek a vrypů, jenž byly způsobeny pilou do kosti. Někdo odřezal ruku ještě dříve než byla pozřena medvědem.

Brennanová a Booth se vypravují do malého městečka Aurora ve státě Washington, aby zde vyšetřovali případ a pomohli místním, kde každý zná každého. Zatímco se Booth setkává s místní šerifem Scutterem, Brennanová prozkoumává fragmenty kostí s místními doktory a určuje, že paže patřila mladému muži, který měl dobrou postavu. Avšak jedinou nahlášenou pohřešovanou osobou je žena – Ann Noyesová. Šerif Scutter, nezaujatý od FBI, si oblíbí Brennanovou, ke zlosti Boothovi. Nicméně Brennanová si není zcela vědoma této pozornosti a tak trochu flirtuje s Charliem, chlápkem z donáškové služby, proto, aby ji pomohl poslat fragmenty kostí zpátky do laboratoře. Zack tyto kosti očišťuje a nachází neobvyklé zoubkovité zářezy. Obrázky posílá Brennanové, která zjišťuje, že tyhle jsou stopy po kousnutí – ne však od medvěda, ale od člověka. Brennanová si uvědomuje, že hororem místních obyvatel není, že by tu měli vraha, ale že tu mají kanibala.

Brennanová si je vědoma, že by kanibal mohl mít nemoc způsobenou infekční bílkovinou a jde se poradit s místním doktorem/koronerem Dr. Andrewem Rigbym, který je také uchvácen Brennanovou a je horlivý ji pomoct. Naneštěstí se nesetkal s žádným pacientem, který by měl takovéhle příznaky. V laboratoři prošetřuje Hodgins medvědí trus, který mu Brennanová poslala a nachází v něm metakarpální plodnici a kus kůže se známky pigmentu, který byl způsoben tetováním. Angela umělecky obnovuje tetování a zjišťuje, že to je motiv Haida Sun. S tímhle důkazem se šerif probírá pohřešovanými osobami a nachází shodu: Adam Langer, 22 let, pohřešovaný 10 dní blízkou univerzitou. Šerif si uvědomuje, že Adama zná. Jezdil do Aurory navštěvovat Shermana Riverse, místního domorodého Park Rangera. Jakmile Booth a Brennanová navštěvují rangera Riverse, utíká do lesa. Booth jej pronásleduje, ale ztrácí ho ve tmě, když se mu porouchá baterka.

Brennanová spolu se šerifem prohledávají Riversovu boudu a nacházejí z poloviny snězené jablko a divně vypadající maso. Brennanová ho zasílá do laboratoře. Mezitím Hodgins zjistil, že plodnice je gibbosumová hlíza – Oregonský bílý lanýž, který roste jedině v symbióze se stromy douglasovky obecné. Seškrabává lanýže a otravný prach, který produkují brouci. Což znamená, že strom, na kterém lanýže rostly, byl zamořen. Druhý den Booth, Brennanová a šerif nacházejí Riverse v lese. Říká, že utíkal jedině proto, že „se Indiáni a FBI nekamarádí“. Zack zjistil, že vzorky masa z Riversovy boudy byly všechny z medvěda černého a stopy zubů z jablka nesedí těm na fragmentech kosti. Rivers není kanibal, ačkoliv je pytlák. Výměnou za to, že pytláctví přejdou, je Rivers zavedl k zamořeným stromům v lese, kde nalezli zvrácenou verzi lékařského kola a dvě mrtvá těla: Adama Langera a Ann Noyesovou, pohřešovanou trampku, které chybí srdce v těle.

Brennanová a Dr. Rigby provádí pitvu těl, oba byli zabiti brokovnicí do hlavy. Na základě zformování mrtvolného vosku odhadla Brennanová, že Ann Noyesová je mrtvá asi tak týden. Když Rivers vypověděl, že se Adam Langer scházel s veterinární lékařkou Denise Randallovou, tak ji Booth a Brennanová navštívili, aby vzali otisky jejích zubů. Ale jak Brennanová upozornila, i kdyby zabila Adama Langera, proč by zabíjela i Ann Noyesovou? A je opravdu kanibalkou? Spíše ale hledají někoho, kdo je klinicky nemocen. Řeči se šíří rychle a každý ve městě spekuluje o tomhle případě. Muži se kolem Brennanové točí, až si začíná uvědomovat, jak moc dobře se cítí spojená s ostatními.

V laboratoři prohlíží Zack fotografie hrudní kosti Ann Noyesové a nachází další stopy po zubech. Jedině tyhle jsou ale produktem stroje a ne člověka. Posílá obrázky Brennanové a ta objevuje, že byly provedeny roztahovačem hrudníku. Což je stopa, která nakonec pomáhá Boothovi a Brennanové rozluštit případ a chytit kanibala.

Hudba

  • Mike Doughty – Looking at the World from the Bottom of a Well
  • Peter Himmelman – Big Me

Fotky 46854f2613ca0.jpg 46854f2ad3beb.jpg 46854f2f05285.jpg 46854f3371cde.jpg 46854f380c64a.jpg 46854f3cd73ec.jpg 46854f41cca9e.jpg 46854f458d1a9.jpg 46854f4af41da.jpg

Komentáře (2) | Vložil(a) popKorn | 30.06.2006 08:25

Komentáře

Janča @ (29.12.2011 · 00:18)
Pokydoll @ (11.10.2007 · 17:31)
Kdo teda ty dva zabil?