Epizody - sezóna 3

3x08 - The Knight on the Grid

Rytíř na rožni Během vyšetřování oběti (faráře místního katolického kostela) zjišťují, že oběti byly chirurgicky odstraněny obě čéšky, což je vrací k případu Syna vdovy (díl 3×01). Ray Porter je varován Boothem a Brennanovou před tajným spolkem s názvem Bilderberger, ve kterém je on také členem. Porter je však se smíchem posílá pryč a následně jej naleznou svázaného s roubíkem v ústech. Russ Brennan, bratr Temperance Brennanové, se vrací domů. Když se stav jeho dcery nečekaně zhoršuje – trpí na cystickou fibrózu, udává se na policii. Brennanová jí zajišťuje toho nejlepšího doktora ve státech…

Premiéra

20.11.2007 (USA/FOX)

Review

Booth si na místo činu, kde se našlo nahé pobodané tělo bez čéšek, přizval raději Cam než Brennanovou. Uvnitř bodného zranění se nachází nefritový drahokam. V laboratoři zjišťují, že čéšky byly chirurgicky odňaty.

Ten večer navštěvuje Brennanovou doma Amy Hollisterová – Russova přítelkyně. Amyina mladší dcera, Hayley, kterou Russ pomáhal vychovávat, má cystickou fibrózu. Její stav se zhoršuje a Hayley se ptá po Russovi. Brennanová říká, že nemá představu, kde by mohl Russ být a že by se Amy měla zeptat Maxe. Také Amy odkáže na nejlepšího specialistu v zemi na cystickou fibrózu, který je její přítel. Zatímco spolu mluví, všimne si Brennanová balíčku na hromadě nevyřízené pošty, na němž se objevuje krev. Vyprovodí Amy a balíček otevře – zjišťuje, že jí vrah poslal chybějící čéšky poštou.

Zásilka byla poslána z Washingtonu. Čéšky jsou neobvykle opotřebované. Oběť musela hodně klečet. Látka, ve které jsou čéšky zabaleny, má na sobě zvláštně povědomou pečeť. Zack zjišťuje, že vražedná zbraň je shodná s tou, která byla použita v Gormogonově případu Syna vdovy. Pečeť je Zednářská. Dr. Sweets přichází, protože Booth s Brennanovou zmeškali jejich sezení, je chycen do vyšetřování a myslí si, že čéšky mají patřit na stříbrnou sochu syna vdovy. Angela si myslí, že s gobelínem za kostrou je něco v nepořádku.

Zubní záznamy ukazují, že oběť je Otec Dougals Cooper, který je generálním vikářem Washingtonského arcibiskupa. Booth a Brennanová zpovídají arcibiskupa, který říká, že Doug pracoval na knize o raném křesťanství, jež mělo vazby na pohanství.

Zack a Cam zjišťují, že oběť dlouho visela za paže, což může naznačovat pozici sochy syna vdovy. Angela zjišťuje, že ta osoba na gobelínu je Barabbas. Gormogoni, kteří byli proti Zednářským tajným společnostem, věřili, že byli založení Barabbasem. Je to jejich symbol všeho zvráceného, vzhůru nohama a naruby.

Invertováním čísel na gobelínu a umístěním je na mapu Washingtonu – města, které bylo dimenzováno podle Zednářských symbolů – ukázalo na místo sejfu případu syna vdovy a také místa vražd: starý panský dům, který je nyní sanatoriem, a mauzoleum. Booth a Hodgins zkoumají mauzoleum, kde je nadepsáno „Pater Mortuus“ – „Mrtvý otec“. Uvnitř se nachází další socha syna vdovy – tahle je ale celá složená z kostí.

Brennanová navštíví Amy a Hayley v nemocnici. Amy říká, že ji nedovolili Maxe navštívit, protože není příbuzná. Prosí Brennanovou, ať za ním zajde a předá mu vzkaz pro Russe.

Zack nachází nejméně 18 různých obětí na nové kostře, všechny vykazují známky kanibalismu. A kosti jsou přes padesát let staré. Je Gormogon již stařík? Známky po zubech neodpovídají těm, jež nalezly na dřívější kostře nebo na Dougově těle. Dougovo tělo obsahuje i nečistoty, jež pocházejí z Turecka, kde, jak legenda praví, je původní umístění „Rajské zahrady“.

Brennanová navštěvuje Maxe, který říká, že Russ posílá každý měsíc peníze. Brennanová chce po Maxovi, aby Russovi řekl, že je Hayley velmi nemocná a ptá se po něm.

Angela zjišťuje, že gobelín obsahuje symboly mnoha Zednářských modelů: architekt, mučedník, řečník, hudebník, biskup, zaprodanec, vědec, poustevník, učitel a soudce. Booth si uvědomuje, že Gavin byl ten hudebník a Doug biskup. Gormogon jde popořadě, v opačném směru. Další v pořadí je „zaprodanec“.

Booth dal Sweetsovi složku, což Brennanovou dost ohromí. Sweets říká, že „zaprodanec“ by mohl být kacíř nebo někdo, kdo nedbá přirozeného výběru a činí si nárok na trůn. Sweets si myslí, že tady jde o dvojici kanibalů – mistra a učně. Když mistr dokoná své dílo, učedník se stane mistrem a začne pracovat na vlastním projektu. Obě díla jsou synem vdovy. Sweets si myslí, že mistr měl přístup k rizikovým dětem, kde mohl jedno najmout. Ukázalo se, že Gavin a Doug jeli do Turecka na stejnou cestu, která byla pořádaná lobbistou Rayem Porterem. Lobbista by mohl být ten „zaprodanec“.

Booth a Brennanová zpovídají Portera, který je členem Kolumbových rytířů a jehož otec zemřel, když byl ještě malý. Snaží se ho varovat před nebezpečím, ale on si myslí, že je to nějaký trik, který patří do vyšetřovacích metod FBI, aby jej ovlivnili, a vyhodil je.

Russ Brennan se ukáže na Jeffersonu. Booth jej ihned zatýká. Russ je šokován. Max říkal, že mu Brennanová vzkazuje, že jej Booth nezatkne. Brennanová to popírá, ale Russ ji nevěří. Prosí kvůli Hayley. Booth tomu není nakloněn, ale Brennanová ho přesvědčí. Russ navštěvuje Hayley a Booth jej s ní nechává 15 minut před tím, než jej „najde“ a zatkne ho.

Brennanová konfrontuje Maxe o jeho lži. Max říká, že se ji nesnažil dostat s Boothem do potíží. Brennanová mu říká, že kvůli tomu, co udělal, si už s Russem navzájem nemohou věřit.

Zack objevuje kameru v oku kostry. Gormogon je celou dobu sledoval. Booth a Brennanová se rozhodnou předstírat, že převážejí kostru, takže se ji možná bude Gormogon snažit dostat. Stojí před kostrou, diskutují o „převozu“ a Brennanová není vůbec přesvědčivá.

Zatímco v přestrojení řídí taxi, projede kolem nic člověk na motorce a před jejich taxíkem shodí na zem batoh. Booth si uvědomí, že to je bomba a snaží se ujet, taxík je ale stejně odmrštěn. Brennanová je zraněná. V jejím zranění se nachází lidský zub, což znamená, že zuby byly použity jako šrapnely. Gormogon věděl, že se převoz snažili jen nahrát a chtěl je zabít. Uvědomují si, že ví, že si jsou vědomi jeho dalšího cíle.

Booth spěchá do domu Raye Portera a nachází jej s rouškou v ústech a svázaného v pozici syna vdovy. Porter říká, že měl nůž. Booth si všímá člověka z motorky a sleduje jej, ten však použije dítě jako štít a uprchne, zatímco se Booth snaží zachránit topící se dítě z bazénu.

Brennanová navštěvuje Russe ve vězení a říká, že si uvědomila, že existují stupně padouchů a Russ není ani na prvním stupni. Ale nevěří Russovi, že by nic nevěděl o případu vraždy jejich otce. Nicméně sourozenci se začínají sbližovat. Brennanová jde za Caroline Julianovou a prosí ji, aby dostala Russe z vězení a říká ji, že Russ se vlastně vrátil o své vlastní vůli a Booth jej nechytil. Caroline to odmítá, ale povolí slyšení o podmíněném propuštění.

Zack zjišťuje, že zuby z bomby jsou Gormogonovy a že byly všechny vytaženy kleštěmi. Sweets říká, že je kanibal symbolicky pokousal, nicméně Brennanová z té „symbolické“ části dělá problém. Sweets teoretizuje, že ta kostra je vlastně pokus o znovu vytvoření Adama. Jako Adama a Evu. Zack na žebru našel číslo 1026. Prověřují schránku číslo 1026 v Gormogonově sejfu. Uvnitř je klíč s čárovým kódem. Je to starý klíč z let 70-tých od kanceláře číslo 1026 v Městském oddělení sociálních služeb. V 70. letech byla tato kancelář využívaná pěstounskou službou – skvělé místo pro najmutí narušených chlapců. Muž, který tady pracoval, Arthur Graves, nyní žije v sanatoriu, které bývalo panským domem. Navštěvují jej, má alzheimera a chtějí od něj vzít zubní záznam, on však nemá žádné zuby – vytáhli mu je, než se sem dostal.

Na Russově slyšení o podmínečném propuštění zůstává Booth v tichosti, ale arcibiskup a Dr. Sweets zanechali víru v Russe, což, jak si Brennanová uvědomuje, zařídil Booth. Soudce jej odsoudí na 30 dní v obecní věznici, dodává 18 měsíců na podmínečné propuštění a donutí jej nosit elektronické monitorovací zařízení. Caroline Julianová je na Bootha naštvaná, ale Amy je vděčná. Booth varuje Russe, ať raději znova neutíká.

Když Ray Porter tu noc dorazí domů, nachází 15-ti letého chlapce ve svém šatníku s obřadní dýkou v ruce a šíleným úsměvem na tváři. Chlapec na něj zaútočí.

Hudba

*

Fotky

472ca338cedb8.jpg 472ca340ef3f1.jpg 472ca3496f7dc.jpg 472ca350b9901.jpg 472ca3580beaa.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 03.11.2007 17:32

Komentáře