Epizody - sezóna 3

3x07 - The Boy in the Time Capsule

Chlapec v časové schránce Skupina třicátníků a bývalých spolužáků je na školním dvoře kvůli otevření schránky, kterou před dvaceti lety zakopali během svých studií. Po otevření v ní nacházejí jak své věci tak i lebku. Booth s Brennanovou tuto lebku zkoumají, zkouší identifikovat tělo a pátrají po tom, co se stalo. Během pátrání odhalují tajné školní aférky, drby a odkrývají i svá školní léta…

Premiéra

13.11.2007 (USA/FOX)

Review

Středoškolská časová schránka z roku 1987 se má otevírat – obsahuje však zkapalněné lidské ostatky, jen kostra zůstane netknuta. Gil Bates, dřívější středoškolský šprt a nynější asistent manažera v „Tech Town“, říká Boothovi a Brennanové, že časovou schránku sám zapečetil a že neví, jak se tam to tělo dostalo.

V laboratoři nacházejí, že tělo má mnohá poranění, která se zhojila v různých časech, včetně jednoho čerstvého na pravé klíční kosti. Video z 80. let ukazuje, jak studenti plní časovou schránku předměty z 80. let. Angela nakreslí obličej oběti a Zack si uvědomuje, že ten obličej viděl na videu. Ročenka identifikuje toho mladíka jako Rogera Dillona. Ostatky nesou stopy nervového plynu a kostra zranění, která ukazují, že mu někdo zkroutil ruku za záda, ale některé zranění na žebrech pocházejí z doby před střední školou… takže to možná nebylo týrání.

Booth a Brennanová mluví s Rogerovým tátou, Danielem Dillonem. Nikdy nenahlásil, že syna pohřešuje, protože mu jeho žena pověděla, že utekl. Stydí se říct, že není překvapen, že ho Roger nikdy nekontaktoval. Daniel kdysi hodně pil a Rogera bil. Naposled, kdy jej viděl, tak jej Roger žádal o peníze, tak ho vyhodil z domu s rukou zkroucenou za zády. Je omráčený tím, když zjistil, že Roger je mrtvý a říká jim, aby si promluvili s Gilem, Rogerovým nejlepším přítelem.

Dva předměty z 80. let, které jsou v časové schránce, se nenacházejí na seznamu věcí, které tam měly být: stará 5 1/4" počítačová disketa a kapesní hodinky, které se ukázaly být plné kokainu. Obojí se nacházelo v Rogerově kapsi v čase smrti.

Brennanová říká Boothovi osobní a ponižující historku – chlapec, o kterého měla zájem na střední škole, připevnil šmoulu Koumáka na její skříňku. Booth se jen hihňá. Brennanová je naštvaná a uvědomuje si, že Booth je jedním z „těch“ kluků ze střední školy. Booth nemá ponětí, o čem to mluví.

Gil je zničen, když zjistí, že tělo patřilo Rogerovi. Říká, že Roger po sobě zanechal poznámku, že utíká pryč, ale nic o tom, že už nechtěl být se svým otcem a žádným děckem ze školy. Říká, že nevěděl, na co chce Roger ty peníze.

Booth zpovídá Darwina Bankse, který byl v roce 1987 učitelem vědy a byl zatčen za drogy dva dny před Rogerovým zmizením. Je šokován tím, že Roger měl u sebe drogy a že si Booth myslí, že Roger s nima kšeftoval. Banks říká, že nebyl zrazen Rogerem, ale Johnem Adamsonem, arogantním atletem, který jej udal poldům, když jej chytil, jak ve třídě podvádí.

Booth žádá Dr. Sweetse, aby vypracoval profil vraha, ale on chce, aby se soustředil na to, jak jim jde partnerství. Navrhuje, aby se Booth podělil o nějakou svou ponižující historku s Brennanovou. Jeho pokusy se však vždycky ukážou být oslavou vítězství a sexuální síly.

Další testování neukázalo žádné stopy kokainu v Rogerově těle, nebral žádné drogy. A nebylo zde ani dost nervového plynu, aby jej to zabilo. Nicméně lebka ukazuje mrňavé fraktury, které vykazují na šťouchnutí do krku. Roger vykrvácel k smrti. Mezitím si Angela opatří Commodore Amiga, aby mohla přečíst tu starou disketu, jež obsahuje 3D střílečku, která se na rok 1987 zdá být příliš pokroková. Kdyby tato hra tehdy vyšla, Roger by byl miliardář.

Gil je ohromen, když zjistil, že hra existuje – Roger o ní mluvil. Neměl vůbec ponětí o tom, že ji opravdu nakódoval. Plánovali, že začnou podnikat v herním průmyslu po maturitě, pracovali za minimální plat a šetřili peníze, aby si koupili počítače k vytvoření 3D renderovací farmy – a Roger vydělával peníze navíc doučováním matematiky roztleskávačku Janelle… a napsáním přijímacích testů za Johna Adamsona.

Adamson, který je nyní politický stratég, říká, že se jej Roger pokoušel vydírat o dalších 500 dolarů, když za něj udělal ten test. Adamson mu dal všechno, co měl – včetně hodinek. Dr. Sweets, který vytváří profil v naději, že pomůže chytit vraha, aby ohromil svou dívku, říká, že kdyby byl Adamson vrah, vzal by si své hodinky zpátky.

Hodgins zjišťuje, že nervový plyn je malathion, který se používal k zabíjení komárů v 80. letech. V červnu roku 1987 byl rozprášen po celém močálu v blízkosti školy, kde se právě začínala stavět domovní oblast. Roger se musel brodit přímo skrz bažinu. V jednom z domů v tu dobu, který byl dostavěn, bydlela Janelle, roztleskávačka, kterou Roger doučoval.

Ročenka z časové schránky je zrekonstruována a zjišťují, že se jedná o žertovnou verzi s uštěpačnými titulky u populárních studentů podepsané: „Od Gruffa a Grima.“

Booth a Brennanová zpovídají Janelle, která je nyní vdaná za středoškolského miláčka Terryho Stinsonona – populárního kluka a dřívějšího člena studentské rady, který je nyní ředitelem školy. Její vzpomínky na Rogera jsou milé, zamiloval se do ní a byl sladký. Roger ji navštívil poslední den školy, aby ji donesl diplom – zřejmě to byla jen výmluva pro to, aby ji mohl vidět. Brennanová upřeně zírá na jejího syna, Alexe, který projde, pak se plíží k jeho fotce, kterou si „vypůjčí“ při odchodu. Analýza ukazuje, že nemá žádné společné obličejové znaky s Terrym Stinsonem, ale má jich mnoho s Rogerem.

Terry se stává podezřelým – zabil Rogera za to, že spal s jeho přítelkyní? Ale Terry je opravdu šokován, když zjistí, že jej Janelle s Rogerem podvedla. Janelle nikdy nic neřekla, protože opravdu chtěla věřit, že to dítě je Terryho. Spala s Rogerem, protože jí přiměl, aby se cítila vyjímečná. A Terry byl jedním z „těch“ kluků – ten, který dostal všechno, co chtěl a opravdu jí nepotřeboval. Jednoho dne Roger za ní přišel přes bažinu a brečel po tom, co jej otec zmlátil a ona chtěla, aby se cítil vyjímečně také. Když mu řekla, že je těhotná, chtěl si ji vzít. Chtěl peníze, aby mohli spolu utéct. Ale tou dobou už byla zpátky s Terrym. A Terry byl tak šťastný, když slyšel, že je těhotná a tehdy zjistila, že už není „ten“ kluk – opravdu jej milovala. Terry říká, že na ničem nezáleží a že Alex je jeho syn. Jsou rodina.

Dr. Sweets říká, že vrah byl pravděpodobně student, který jednal unáhleně. Byl to někdo, kdo sám sebe ty roky neustále trestá a pracuje pod svým potenciálem. A čekal 20 let, až bude tělo nalezeno, aby mohl konečně za svůj čin zaplatit.

Lebeční fraktura a zlomená pečeť na časové schránce obsahují trochu tekutého petroleje – dříve to byl asfalt – a drobné částečky žuly. Vražedná zbraň byla asfaltová lopata. A Gil pracoval na cestách.

Booth a Brennanová vyslýchají Gila. On byl „Guff“ a Roger byl „Grim“. Tu noc, kdy Roger zmizel, šli vyměnit ročenku za žertovnou verzi v časové schránce. Booth správně hádá, že Roger zpátky požádal o své peníze, pro Janelle, čímž zničil jejich plán dostat se do businessu. Gil vůbec neměl ponětí, že byla Janelle těhotná. Roger jednoduše řekl, že ji miluje. Gil mu řekl, že to je blbost – že by se na něj nikdy nepodívala. Roger se naštval a praštil jej a Gil sebral lopatu a šťouchl jej s ní… a nešťastnou náhodou jej zabil. Gilovi se konečně ulehčilo, že vše řekl a doufá, že bude moci říct Rogerovu synovi něco o jeho otci.

Ten večer při večeri Booth konečně přijde s ponižující historkou o sobě samém. Jeho přátelé byli hrubí na jednoho podivína, strkali do něj, smáli se mu, zatímco on je prosil a brečel. A Booth to mohl zastavit, ale neudělal to. Zvolil si svou stranu. Brennanová je zaujatá a říká mu, že se vyvinul. Pomalu. Booth jí přinesl šmoulu Koumáka a říká, že Koukák je lepší než Šmoulinka, která měla jen svůj vzhled. Brennanová mu odpouští a oba se smějí a povídají si do noci.

Hudba

*

Fotky

471f8beccc9fe.jpg 471f8bfde5615.jpg 471f8c0eaab0f.jpg 471f8c1cdeb6a.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 23.10.2007 17:59

Komentáře