Epizody - sezóna 3

3x04 - The Secret in the Soil

Tajemství v půdě „Booth a Brennanová vyslýchají vdovu a dceru farmáře Franka Curtise, který nedávno zemřel. Obě potvrdí, že měl Frank spoustu nepřátel, jež si vytvořil, když na ostatní farmáře naléhal, aby používali organická hnojiva. Když to však odmítli, najal si Frank právníky, kteří mu našli cestu, jak tyto farmy odkoupit. Booth a Brennanová se domnívají, že některý z těch farmářů je vrah a některé také s touto myšlenkou navštíví. Později je nalezeno další tělo, což případ komplikuje. Následně zjišťují, že měl Frank milenku… a nezůstal pouze u jedné…“

Premiéra

23.10.2007 (USA/FOX)

Review

Booth a Brennanová jsou v kanceláři jejich nového terapeuta, Dr. Lance Sweetse, kterému je 22 let. Dr. Sweets se pokouší ohodnotit, zda by mělo být jejich partnerství rozděleno, zatímco ignoruje Boothův výsměch jeho mladému věku a Brennaniným pohrdáním psychoterapií. Dává jim s sebou test, který mu má pomoci v jeho stanovení.

Booth s Brennanovou se vracejí z kanceláře terapeuta, když zazvoní telefon s tím, že bylo nalezeno tělo.

Partneři přijíždějí k nemocniční budově, která je již nějaký čas opuštěná a kde se nyní schází mládež o víkendech. Cam zdraví Bootha s Brennanovou a vede je k tělu. Mrtvola vypadá, jako by se rozkládala nejméně pár týdnů, ale v tak vysoce frekventované oblasti by byla objevena mnohem dříve. Brennanová si všímá, že mrtvola stále vyzařuje teplo, takže Cam měří teplotu. Ta se zastaví na 52,8°C. Tělo bylo vařeno.

Tělo bylo odneseno do laboratoře, kde jej Brennanová, Hodgins a Zack prohlížejí. Zack si myslí, že v hrudní kosti našel díru po kulce. Šprti však zažívají těžké časy při získávání jasného pohledu na ostatky, které na sobě mají ještě hromadu bláta a úlomků. Zatím co oddělují částečky, naráží Hodgins na brouka z čeledi lesknáčkovité. Je hodně natěšen, protože tohle na těle ještě nikdy nenašel. Cam vstupuje, když Hodgins naráží na další divný objev: vysokou koncentraci mrtvých bristletailů a zrnojedých mravenců u nohou oběti. Bere si kousek kalhot oběti k dalšímu testování.

Booth se ukazuje v Brennanině kanceláři, kde Brennanová pracuje na svém domácím psychologickém testu. Booth se pokouší vyzvědět odpovědi. Angela doráží s identifikaci toho těla: uvařená mrtvola je Franklin Curtis, vlastním celostátního řetězce organických supermarketů. Hodgins vstupuje. Právě otestoval látku z Frankových kalhot a našel na ní pesticidy: dost zvláštní na muže, který svou kariéru postavil na prodeji organického jídla.

Booth a Brennanová jsou na farmě Curtisových, kde mluví s Frankovou ženou, Margie a dcerou, Kat. Margie se jim snaží říct, jak měli Franka všichni rádi, ale Kat jim říká pravdu. Frank vyvíjel nátlak na ostatní farmáře, aby přešli na organiku a poslal na každého farmáře, který vzdoroval, svůj tým právníků. Vždycky našel nějakou cestu, jak farmu vykoupit a vytvořil si spoustu nepřátel tím, že nutil lidi odejít ze své půdy. Booth chce vědět, jestli se v čas jeho smrti snažil přemluvit nějaké farmáře.

Hledání vede Bootha a Brennanovou na tabákovou farmu Andrewa Hardinga. Harding očividně není fanoušek Franka Curtise a ztěží může projevit nějaký zármutek nad Frankovou smrtí. Booth říká Hardingovi, že na Frankově těle byl nalezen chlorpikrin. Chlorpikrin je pesticid, který Andrew Harding používal na své farmě ten den, kdy se Frank ztratil. Harding říká, že se Frank ten den objevil na jeho farmě a Harding jej mohl „náhodou“ postříkat tou chemikálií.

Zatím co jedou, Booth s Brennanovou debatují nad otázkou produkce s použitím pesticidů versus organické, kdy Booth říká: „Neuvidíš mě platit čtyři dolary za rajče.“ Brennanová odvětí s výsledkem studia provedeného na aligátorech, kteří plavali ve vodě plné pesticidů: „Mají menší genitálie než ti, kteří byli v čisté vodě.“ Booth to přijímá.

V laboratoři ukazuje Cam Angele nějaký vtisk, který byl nalezen na těle. Angela je schopná identifikovat značky jako otisk knoflíků, jako kdyby knoflíky někdo tlačil do rozkládajícího se masa oběti. Jediný problém na této teorii je ten, že oblečení, které měl Frank v době své smrti, nemělo žádné knoflíky.

Brennanová s Boothem stále pokračují ve své debatě. Najednou si Brennanová uvědomí: tabák musí být konzervován a to se prování konzervačních stodolách. Harding by mohl být schopen uvařit Frankovo tělo. To je dostačující, aby dostali povolení k prohledání farmy. Cam volá Brennanové novinky s nálezem pruhu kůže na oběti. Objevila, že Frank nebyl sám, když se jeho tělo vařilo. Kůže druhé oběti se do něj vtavila. Musí najít to další tělo.

Booth je zpátky na Hardingově tabákové farmě, kde ji agenti FBI prohledávají, zatím co Booth mluví s Andrewem a jeho ženou, Lizbeth. Lizbeth říká Boothovi, že Frank Curtis byl velký proutník. Myslel si, že může okouzlit Lizbeth, aby přesvědčila Andrewa k prodeji farmy. Očividně byl Andrew tímto zjištěním rozčílen. Booth děkuje Lizbeth za pomoc.

Hodgins a Zack jsou v laboratoři a diskutují o způsobu, který si zvolili, aby pomohli životnímu prostředí. Hodgins konečně identifikoval celé jméno brouka, kterého dříve objevil: je to Carpophilus Nitidulidae, jež se obvykle vyskytuje na ananasových pláních.

Na Hardingově farmě mluví Booth s forenzní FBI techničkou. Technička Boothovi říká, že ošetřovací stodola je čistá. Nemají nic. Booth přijímá hovor, je to Brennanová za své kanceláře.

Brennanová a Angela mluví s Boothem přes telefon. Ví, že se Frank pohyboval kolem ananasů před svou smrtí. Ale nejbližší pěstitel ananasů se nachází ve Floridě. Angela zmiňuje, že četla článek o farmáři, který se pokoušel vypěstovat tropické ovoce ve skleníku ve Virginii.

Booth a Brennanová jdou na Pageovu farmu, kde mluví s Lyndonem Pagem, mužem z toho článku. Lyndon je vskutku pěstitel ananasů ve skleníku. ALe Lyndon tvrdí, že s Fankem nikdy neměl žádný problém. Vtipkuje, že důvod, proč se nikdy nehádali je ten, že neměl ženu, kterou by Frank mohl balit.

Booth a Brennanová prohledávají skleník. Je naplněn ananasovými rostlinami. Jsou vyrušeni ohromujícím zápachem blízkou kompostovou společností. Lydon říká Boothovi a Brennanové, že společnost bere zemědělský odpad a na oplátku dává farmářům certifikovaný organický kompost. Tohle dává Brennanové nápad. Popadne Bootha a míří pryč.

Zatímco jedou, mluví Booth s Brennanovou po telefonu. Hodgins jim říká, že kompostová hromada se může rozehřát až na 76,7°C, což je dostatečné na uvaření těla. Když Hodgins slyší, že Brennanová s Boothem jedou prověřit ten kompost, tak se toho chce účastnit.

Booth a Brennanová jsou v kompostové továrně, kde mluví s manažerem Gavinem Leem. Gavin shromáždí zastaví Tima Pecka a Claya Ansleyho, pár místních farmářů. Jednali o tom, že přešli na biodiesel. Booth se chápe příležitosti a vyptává se Charlieho na Franka a ukazuje se, že Charlie znal oběť velice dobře. Randil s Frankovou dcerou, Kat, celou střední školu. Charlie si myslí, že je Frank Curtis skvělý chlap. Clay s tím nesouhlasí a říká, že Frankovi šlo vždycky jen o peníze. Připomíná Frankův obrovský dům a na používání klimatizace ukazuje své přesvědčení pro to, že pohrdal životním prostředím. Booth chce uzavřít továrnu a prohledat kompost kvůli druhému tělu, ale Gavin jim říká, že to nemůžou udělat bez povolení.

Booth s Brennanovou jsou zpátky v kanceláři Dr. Sweetse. Booth je roztržitý, protože čeká na to povolení. Sweets se pokouší o to, aby partneři mluvili o konfliktu, který vzplane v při mezi jimi dvěma. Sweets si myslí, že se konečně s něma někam dostává a snaží se vést Bootha při představovacím cvičení. Což nefunguje. Booth přijímá hovor: povolení je na místě. Partneři opouštějí frustrovaného terapeuta.

V kostní místnosti ukazuje Zack své nálezy Cam. Zlomeniny a kostní podlitiny kolem sehení kosti a levé loketní kosti, což naznačuje, že Frank Curtis se s někým před smrtí pral. A o čem si původně mysleli, že je zranění po střelbě v hrudní kosti, se ukázalo být vrozenou abnormalitou. Navíc k tomuto nálezu objevil Zack „mohonásobná zranění po píchnutí s točitým štěpením na lopatce a zadních stranách mnoha žeber“. Oběť byla pobodána.

Booth doráží na kompostárnu, kde jsou Brennanová s Hodginsem po kolena v umělém hnojivu. Booth je rozčarován, když zjistí, že továrna nepoužívá sledovací zařízení. Nemá jak zúžit svůj dlouhý seznam podezřelých. Zatímco pracují, zaslechne Hodgins křupnutí pod svou nohou. Odkryjí vrstvu kompostu a objeví další rozkládající se tělo. Je to tělo mladé ženy, který se jeví být mrtvá asi stejnou dobu jako Frank Curtis. „Dokonce i jako mrtvý leží starý Frank vedle jiné ženy.“

V laboratoři zkoumají Zack a Cam druhé tělo, zatímco Hodgins studuje vzorky. Hodgins určuje, že žena byla vlastně zabita den před Frankem, což vynáší na povrch otázku: za předpokladu, že ty dvě oběti měli poměr, „kdo by je chytil při podvádění a zabil je odděleně?“ Angela vstupuje se svým nákresem nejnovější oběti. Neměla štěstí v nalezení nějaké shody v databázi pohřešovaných osob. Zranění na těle, prasklá žebra, zlomená hrudní kost dovádí šprty k závěru, že se někdo pokoušel zachránit tuhle ženu před smrtí.

Booth je zpátky na Curtisově farmě, kde opět mluví s Frankovou ženou Margie. Margie připouští, že věděla o Frankově aférkách. Booth si myslí, že s Frankem zůstávala kvůli penězům a možná jej dokonce zavraždila a i jeho současnou milenku, aby dostala peníze z pojistky. Booth chce vědět, proč jim Margie neřekla o Frankově aférce hned poprvé, kdy spolu mluvili. Říká, že chránila Kat. Kat pak vstoupí spolu s Charliem. Říká své matce, že věděla o aférkách svého otce. Všichni to věděli, ale Kar předstírala, před svou matkou, že o tom neví.

Booth se objevuje v Brennanině kanceláři s novinkou, že Frank měl ve městě „kancelář“. A ta „kancelář“ byla ve skutečnosti byt, který Frank Curtis patrně používal ke svým schůzkám.

Booth a Brennanová doráží do Frankova bytu. Prošetřují to místo jako potenciální místo činu. Brennanová si všímá něčeho zřetelného: pár slunečních brýlí s bambusovými rámy. Booth si myslí, že tohle určitě vypadá, jako něco, co by mohl Frank vlastnit, ale tenhle byt vypadá, jako by v něm žila žena. Brennanová jde ke stolu, na kterém je zaschlá krev. Chce přesunout obsah tohoto bytu do Jeffersonu na další analýzu. Booth najde účet z výběru. Jméno na kredit kartě je Emma Billingsová. Brennanová nachází v kuchyni fotku, na které jsou Frank a Emma pohromadě. Emma naprosto souhlasí s Angeliným náčrtem.

Brennanová a Zack jsou v kostní místnosti, kde mají tělo druhé oběti. Dohromady se snaží hypotetizovat, co se mohlo stát. Cam vstupuje s nějakými informacemi o Emmě. Byla pokladní jedním z Frankových obchodů v New Jersey. Cam věří, že se Emma přišla do Virginie ukrýt před pronásledovatelem: mužem jménem Noel Liftin. Emma měla soudní příkaz, který zakazoval jeho přiblížení. Brennanová říká Cam, že to vypadá, jako by její smrt byla náhodná: uhodila se hlavou do stolu a zlomila si vaz. Ale Frankova smrt byla rozhodně vražda a stále nemají žádné stopy na zbraň, která byla použita: tenká, zakřivená zbraň schopná mnohonásobného hlubokého bodnutí. Brennanová přijímá hovor od Bootha. Ten má Noela Liftina, který zůstával v motelu naproti bytu v ulici, kde zemřla Emma.

Booth má Noela Liftina ve vyšetřovací místnosti. Noel, jednajíc velmi rozrušeně nad Emminou smrtí, si myslí, že by si Booth měl promluvit s Frankem Curtisem, když viděl, jak Frank jedná s Emmou, jako by ji vlastnil. Noel vypadá, jako by neměl žádnou představu o tom, že je Frank také mrtvý. Ale Booth o tom není přesvědčen a Noelovo aliby na ty dva dny je slabé, kdy prodával své keramické výrobky z konopného oleje.

V laboratoři prohlíží Hodgins chemický diagram. Hodgins našel stopy nějakého druhu rostlinného oleje v nábytku a koberci z toho bytu. Mohl by to být konopný olej. Brennanová chce, aby Hodgins znovu prozkoumal šaty obětí a hledat ten olej.

Cam a Zack volají Brennanovou do pitevní místnosti, kde udělali výrazný posun v případu. Ty dvě oběti mají stejnou vrozenou anomálii na hrudní kosti, která nabízí Cam, aby provedla srovnání DNA. Frank a Emma nebyli milenci, byl to otec se svou dcerou.

V kostní místnosti jsou Brennanová, Angela a Zack nad kostmi Franka Curtise. Zack je frustrovaný tím, že otestoval nespočetný počet nožů a jiných zbraní bez nálezu shody na vražednou zbraň. Angela přináší trojrozměrnou verzi Frankova hrudníku. Brennanová chce, aby Angela zvětšila vzdálenost Frankových ramen na obrazovce. Je jasné, že zranění byla způsobena jediným úderem nástrojem s mnoha ostny. Vidlemi, usuzuje Zack. Hodgins vstupuje s výsledky svého testu na olej. Brennanová měla pravdu, stejný olej se objevi na šatech obou obětí, ale nebyl to konopný olej. Bylo to biodieselové palivo.

Booth, Brennanová a Angela jedou v autě. Boothova představa je, že Noel, ten pronásledovatel, pozoroval byt, kde bydlela Emma. Je naděje, že jim bude schopen popsat všechny, kdo vešel dovnitř budovy. Z popisu bude Angela schopna nakreslit obrázek. Booth si myslí, že vrahem byl někdo z kompostové továrny, protože zde používají vidle na přehazování kompostu a biodiesel ve svých náklaďácích.

Booth, Brennanová a Angela dorážejí do vyšetřovací místnosti, kde se Noel snaží uklidnit. Booth chce vědět o jakémkoliv podezřelém náklaďáku, který se během těch dvou dní objevil v té oblasti, kdy Ema a Frank zemřeli. Noel potvrzuje, že náklaďák z organické kompostové továrny dorazil minulou středu v 4:37, ve stejný den a čas, kdy byla Emma zabita. Booth je schopný z něj vytáhnout více informací. Noel viděl chlapa kolem dvaceti, jak opouští náklaďák, byl to špinavý blonďák a měl sluneční brýle s bambusovými rámy.

Booth a Brennanová jsou zpátky v kompostárně. Brennanová měří vidle a postříkává je s liminalem, zatímco Booth ukazuje Gavinovi sluneční brýle s bambusovými rámy. Gavin říká Boothovi, že brýle patřili Charliemu Roganovi. Byl to dárek od Franka Curtise. Brennanová vytahuje vidle z kůlny na nářadí. Je to vražedná zbraň. Charlie doráží a je zatčen za vraždu Franka Curtise a Emmu Billingsovou. Právě po tom přijímá Brennanová hovor od cam. Říká Cam novinky, ale Cam má také své vlastní novinky. DNA z pod Emminých nehtů bylo obnoveno. Charlie ji nenapadl. Emminin útočník byla žena. DNA také ukázalo, že je z 25-ti procent podobná. Emmu zabila její nevlastní sestra, Kat.

Booth a Brennanová sedí s Kat ve vyšetřovací místnosti. Kat Curtisová připouští, že zabila Emmu, ale přísahá, že to byla nehoda. Jen tu holku chtěla vystrašit, protože ji podezřívala, že spí s jejím otcem. Ty dvě se praly, Emma upadla a udeřila se do hlavy o stolek.

Charlie nahradil Kat v horkém křesle. Říká Boothovi a Brennanové, že Kat mu volala hned po tom incidentu. Charlie chtěl Kat pomoci, takže se zbavil Emmina těla. Druhý den se Frank ukázal v bytě a viděl sluneční brýle, které tam Charlie zapomněl. Frank konfrontoval Charlieho v kompostárně stejný večer, kdy Charlie obrace kompost. A když jej Frank obvinil a dožadoval se dozvědět, co se stalo Emmě, Charlie jej bodl.

Kat říká Boothovi a Brennanové, že důvod, proč přesunula tělo jejího otcem s Charliem. Bylo to kvůli pojistce pro Katinu matku. Bez těla není žádná výplata. Frank zanechal ve své závěti většinu svého majetku charitě a Kat nechtěla, aby byla její matka bez peněz. Brennanová říká Kat pravdu. Dívka, kterou zabila, byla výsledkem jedné aférky před mnoha lety. Byla to její nevlastní sestra.

Později v kanceláři Dr. Sweetse sklíčení partneři sedí před mladým doktorem. Sweets chce vědět, proč jsou tam pochmurní. A Booth mu vysvětluje, že „i když někdy, když vyhrajete, dopadne na vás bolest druhých a jeden zničený život navíc.“ Sweets slídí dále, ale Brennanová jej zastaví. Postaví se za partnerství s Boothem. Dr. Sweets nabývá dojmu, jak dobré je jejich partnerství, což bylo viditelné i na jejich testech. Ale během příštích pár měsíců mají toho ještě mnoho na práci. Sweets rozhodl, že jejich partnerství zůstane, ale jsou zde ještě některé hluboce uhnízděné náležitosti, které pozoroval a které se budou řešit.

Hudba

*

Fotky

4703ccbb22bdd.jpg 4703ccc388243.jpg 4703cccaf0b32.jpg 4703ccd37e993.jpg 4703ccdbbdf72.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 07.08.2007 16:23

Komentáře