Epizody - sezóna 3

3x02 - Soccer Mom in the Mini-Van

Fotbalová máma v dodávce „Po explozi dodávky způsobené bombou jsou povolání Booth s Brennanovou, aby vyšetřili smrt ženy, jež se během výbuchu v dodávce nacházela. Pro urychlení vyšetřování je k Hodginsovi přidělena expertka FBI na výbušniny Katherine Frostová. Agentka je velmi krásná a Hodginse záhy okouzlí. Boothovi ve vyšetřování také pomáhá další agent jménem Sam Reilly. Vyšetřování je záhy dovede k manželovi oběti, jehož se chystala opustit…“

Premiéra

2.10.2007 (USA/FOX)

Review

Dodávka exploduje na odpočívadle a za volantem zabije maloměštáckou matku. Booth s Brennanovou přijíždějí na místo činu a mluví o tom, jak Caroline Julianová tvrdě pracovala, aby získala pro Brennanovou povolenky pro soukromé návštěvy se svým otcem Maxem ve státní vazební věznici. Brennanová však nechce žádné zvláštní zacházení.

V celé dodávce jsou zbytky po výbušnině a v okolních keřích kovové části, což naznačuje, že příčinou exploze byla bomba.

Brennanová prozkoumává ošklivě popálené ostatky a nachází medailón s obrázkem malé holčičky ve fotbalové uniformě. Booth a Brennanová se diví, proč by někdo chtěl vyhodit do vzduchu fotbalovou mámu.

Zničená dodávka byla převezena do laboratoře. Brennanová a Zack odstraňují spálené ostatky, zatímco Hodgins odebírá vzorky usazenin k prozkoumání na výbušniny. Booth vstupuje se zvláštní agentkou Katherine Frostovou z oddělení bomb na FBI, která bude dohlížet na vyšetřování. Hodgins, kterého zjevně agentka Frostová přitahuje, zjišťuje, že budou na případu společně pracovat.

Mezitím Booth vystopoval majitele dodávky: Jeremy Nash z Culpeperu ve Virginii. Po porovnání fotografie se spálenou mrtvolou se všichni rozhodli, že žena, která řídila, bude nejspíše paní Nashová. Cestovala s kufry se suvenýry a oblečením. Opouštěla paní Nashová pana Nashe?

V návštěvní místnosti se Brennanová setkává se svým otcem Maxem. Brennanová chce odpovědi, ale vše, co Max řekne, je, že nikdy neublížil nikomu, kdo si to nezasloužil. Ptá se jí, jestli mu koupila balíček karet, o které ji žádal. Brennanová mu podá karty a odchází. Max se ji snaží zastavit: karty byly pro ně, aby si zahráli jejich starou hru „Blitz“. Brennanová však není v náladě hrát karty.

V domě Nashových mluví Booth s Jeremym, který potvrzuje, že oběť z dodávky je jeho žena Amy. Říká, že byla na cestě navštívit jejich dceru na koleji.

V laboratoři Hodgins, Zack a agentka Frostová koukají na „Dermestes maculates“, masožravé brouky, kteří čistí ostatky Amy Nashové od spáleného masa. Brennanová vstupuje s novinkou, že Amyino levé rameno vykazuje posmrtný úder.

Hodgins se snaží vysvětlit Angele svou přitažlivost k agentce Frostové. Říká ji, že jeho reakce je mimoděčná. Angela to chápe: „tak dlouho, dokud to zůstane ve tvých kalhotách“. Hodgins ji žádá, aby se šla podívat na nějaké spálené kusy papíru z dodávky. Zdá se, že na nich jsou nějaké nápisy.

Zack pracuje v kostní místnosti, když vstupuje Cam. Našla modré barvivo ve spáleném mase z hrudní kosti Amy Nashové. Zack říká, že jamky v manubrium. Budou potřebovat Hodginse, aby zkusil zjistit, co to je.

Na cestě do forenzní laboratoře diskutují Brennanová s Boothem, jak je těžké říct dítěti, že jeho matka je mrtvá. Hodgins je přerušuje, našel trifenylmetanové barvivo a sulfát železa v manubrium a mase. Obojí jsou přísady inkoustu kuličkového pera. Zdá se, jako by Amy Nashová měla podomácku udělané tetování.

Booth, Brennanová, Hodgins a Cam se shromažďují kolem Angely a jejího počítače. Pokoušejí se rozluštit Amyino stěží rozpoznatelné tetování. Vidí, že to je obrácený pentagram s pěstí uprostřed. Je to symbol Národní osvobozené armády, skupiny studentských radikálů, kteří v 70. letech používali násilí ve snaze změnit svět. Skupina byla zodpovědná za vraždu policisty v roce 1975. Dva členové této skupiny, June Harrisová a Neal Watkins byly obžalováni za vraždu, ale nikdy je nechytili. Fotky June Harrisové a oběti, Amy Nashové jsou totožné. Fotbalová máma je uprchlice, vražedkyně policisty.

Caroline Julianová se vřítí do laboratoře, rozrušená odhalením týmu. Ukazuje se, že Caroline vyjednávala, že se June Harrisová/Amy Nashová vzdá. Mělo se to stát za čtyři dny. Harrisová měla dostat zkrácenou sazbu: devět let za zabití policisty. Trest určitě rozrušil Sama Reillyho, vedoucího agenta FBI na případu, který na tom pracoval posledních 30 let. Booth odchází najít svého starého učitele, Reillyho, který jej učil na akademii. Mezitím Caroline chce, aby Booth zadržel Leonarda Huntzingera, radikálně proslaveného liberálního právníka June Harrisové.

Na FBI Booth a Caroline mluví se Samem Reillym. Zrovna mu řekli novinky, nepřijímá je však moc dobře. O holi míjí Bootha a dává mu typ, aby se zeptal Huntzingera na starého přítele June Harrisové.

Ve vyšetřovací místnosti se ptají Booth s Caroline Leo Huntzingera na informace o Nealu Watkinsovi, uprchlíka a expřítele June Harrisové. Huntzinger zkamení. Reilly, který to vše sleduje z pozorovací místnosti, vpadne dovnitř a hodí Huntzingera proti zdi. Při následném zmatku Huntzinger udeří. Když mu Booth pohrozí zatčením za udeření federálního agenta, dává jim Huntzinger stopu: syn policisty, kterého Harrisová a Watkins zabili v roce 1975, vyrostl a stal se také policistou. Jednoho dne šel po Huntzingerovi a chtěl vědět, kde by mohl najít June Harrisovou.

Ve věznici se Max omlouvá Brennanové za to, že byl tak strašný otec: chce všechno změnit. Povzbuzuje Brennanovou, aby přemýšlela o vypovídání v jeho podporu, když půjde před soud. Brennanová mu v tom nemůže pomoci a cítí se, jako by byla využívaná. „Proto ses konečně omluvil?“, ptá se jej, když vyletí ven.

V laboratoři Hodgins a agentka Frostová analyzují bombu. Jde jim to dobře, dokud agentka Frostová nepokusí vyhodit vzduchový filtr, který byl volně odhozený od dodávky. Hodgins se oficiálně přes ní přenes. Jak by mohla vyhodit důkaz, který by mohl nést důležité stopy v případu?

V místnosti s kostmi ukazuje Zack Cam rekonstruovaný loket fotbalové mámy. Po odstranění šrapnelu z bomby, našel úlomky, které se ukázaly být měděnou slitinou obalu. Cam potvrzuje, že to je kulka, ale díky absenci čerstvé krve na jejich šatech a poškození z výbuchu je nemožné určit, kdy se střelba uskutečnila.

Na FBI Booth, Brennanová a Sam Reilly jsou na cestě do vyšetřovací místnosti. Jsou popletení z té kulky. Proč by někdo střílel na Harrisovou, kdyby se ji právě chystal vyhodit do vzduchu?

Ve vyšetřovací místnosti Booth, Brennanová a Reilly mluví s Dannym Valentim, synem zavražděného policisty. Záznamy ukazují, že Valenti nedávno kupoval poblíž domu June Harrisové v Culpeperu ve Virginii benzín. Valenti tvrdí, že nevěděl, kde bydlí, znal jen město z pohlednice, kterou mu Harrisová poslala, aby se mu omluvila. Valenti byl rozrušen po tom, co si pohlednici přečetl a přiznává, že šel za Huntzingerem, ale to je všechno. Booth žádá Valentiho o jeho zbraň, aby se podíval, jestli kulky budou souhlasit s fragmenty nalezenými v June Harrisové. Danny jim říká, aby si obstarali povolení.

Booth a Brennanová dorážejí do Boothovy kanceláře, kde nacházejí Reillyho, který na ně čeká, se složkou ve svých rukou. Dle balistiky Dannyho zbraň nesedí s kulkou, která byla vystřelena na June Harrisovou. Nicméně zbraň se shoduje s kulkou, která zabila Dannyho otce před třiceti lety. Stejná zbraň byla registrovaná na starého přítele June Harrisové, Neala Watkinse.

Booth a Brennanová mluví s Jeremym Nashem. Jeremy jim říká, že jen nedávno zjistil vše o minulosti jeho manželky. Přerušuje je Celia, jejich dcera, která poslouchala rozhovor. Říká Boothovi a Brennanové, že matka, kterou znala, byla milující a starostlivá žena a ne žádná radikální vražedkyně policistů.

V kostní místnosti říká Zack Cam, že střelné zranění v Junině rameni je velmi staré. Cam teoretizuje, že když se kulka shoduje se zbraní, která byla použita na zabití policisty, mohla být June Harrisová postřelena během loupeže v 75-tém. Zack prování další objev. Jsou to mikroskopické olověné částečky v metakarpální kosti levé ruky. Je možné, že stejná kulka, která prošla ramenem June Harrisové, prošla nejprve i její rukou.

Na Angelátoru se Brennanová, Cam a Zack dívají, jak Angela rekonstruuje místo činu z loupeže před třiceti lety. Scénář vysvětluje střelné poranění June Harrisové. Šprti věří, že se June Harrisová snažila ochránit policistu, zvedla ruku, aby zastavila Neala Watkinse před jeho zastřelením, ale Neal stejně vypálil a kulka proletěla skrz Janinu zvednutou ruku než se zavrtala do jejího ramene. Hodgins vstupuje se svými vlastními novinkami. Nejen, že Neal Watkins střelil June Harrisovou a policistu, ale také vyrobil bombu, která Harrisovou zabila. Hodgins vysvětluje, že hodinky byly použity jako detonátor při explozi, jež způsobila smrt June Harrisové. Je to stejný typ hodinek, které používal Neal Watkins, když vyráběl bomby pro Národní osvobozeneckou armádu v 70-tých letech. Všichni teoretizují, že Watkins zabil Harrisovou, protože zjistil, že se chtěla vzdát. Pokud se Harrisová viděla s Watkinsem před svou smrtí, Hodgins může použít vzduchový filtr dodávky, aby jej vystopoval. Je to totiž takové „entomologické GPS“.

V laboratoři Booth říká Brennanové, aby Maxovi pomohla, ale ona se k němu postavila zády. Je jasné, že nechce být znova zraněna svým vlastním otcem.

U Hodginse Angela vstoupí a ptá se na tu „sexbombu z bombové jednotky“. Hodgins ji říká, že se agentka Frostová vrátila na FBI a že to je dobře, protože ho začínala vytáčet. Angela mu říká, že ten papír, který našli v Junině dodávce, byl dopis a že teď čeká, až její počítač dokončí renderování. Hodgins něco objevuje. Pyl ve vzduchovém filtru je „Pinus appalachiana“, „sosna Shenandoah“, která se vyskytuje jedině v horách Shenandoah v západní Virginii. Ve vzorku pneumatiky se také nachází rozmačkaná květina „Pendletonu koženého“. Tyhle dvě stopy mu říkají, že Neal Watkins se nejspíše schovává mezi městy Hendersonville a Maple Flats.

Když Booth s Brennanovou jedou za Nealem Watkinsem, říká Booth Brennanové, že Reilly se tam s nimi také setká. Vysvětluje, že FBI vystopovala Watkinsovu polohu v domě, který je registrovaný na Theodora Markhama, mladistvého, který zemřel v roce 1953. Booth říká, že Neal Watkins ukradl Markhamovu identitu.

Booth a Brennanová vstupují do domu Neala Watkinse s vytaženými zbraněmi. Booth cítí něco špatného. Je tu příliš ticho. Uvnitř zakopnou o Sama Reillyho, který stojí nad mrtvolou Neala Watkinse. Reilly říká, že ví, jak to vypadá, ale že se Watkins zastřelil sám.

Cam prozkoumává kulku ze zranění Neala Watkinse a říká, že to odpovídá sebevraždě. Brennanová objevuje, že Watkins měl ve svých prstech artritidu, což dokazuje, že by nebyl schopný zatáhnout za kohoutek. Zack poukazuje na to, že pokud by nebyl schopný zatáhnout za kohoutek, tak by nebyl ani schopný sestavit bombu.

Na FBI Booth a Caroline mluví s Reillym. Pro něj to nevypadá vůbec dobře. FBI nenašla žádný důkaz ve Watkinsově domě, že by vyrobil bombu. Jsou zde také dvoje hodinky s americkou vlajkou zabavené Národní osvobozené armádě v roce 1974, které teď scházejí v důkazech. Reilly trvá na své nevině. Booth mu doporučuje, aby si našel právníka.

V laboratoři objevuje Hodgins, že oxidace a bakteriální eroze na hodinkách nesedí s těmi, které byly třicet let mezi důkazy. Protože hodinky byly již třicet let staré, tak kdokoliv by je použil k vytvoření bomby, musel by do nich dát novou baterii a zanechat otisky. FBI hledá otisky. Vstupuje Angela. Zkompletovala do­pis.

V místnosti s kostmi čte Brennanová obnovený dopis napsaný June Harrisovou své dceři Celii.

Booth a Brennanová se objevují v domě Jeremyho Nashe, aby jej zatkli za zabití své ženy. Jeho otisk prstu odpovídá tomu, co byl na hodinkách v Jeremyho sklepě. Říkal dceři, že se June schází s Nealem Watkinsem po celé ty roky a používá svou rodinu jako krytí. Udělal to, aby sám sebe a svou dceru ochránil. Celia, která si přečetla dopis, říká, že se June scházela s Watkinsem, protože se jej snažila přesvědčit, aby se také vzdal. Snažila se jen udělat správnou věc. Když Booth zatýká Jeremyho, objímá Brennanová zničenou Celii do náruči, aby ji utěšila.

Brennanová je opět ve vězení, kde se zase snaží usmířit se svým otcem. Žádá ji, aby si s ním zahrála Blitz. Tentokráte řekne ano.

Sam Reilly se objevuje v Boothově kanceláři s láhví třicetileté whisky. Když si ti dva ťuknou skleničkami v přípitku na konec případu Národní osvobozené armády a „výměnu stráží“, Reilly odpouští Boothovi, že jej zatkl. On by udělal naprosto to samé.

U Lincolnova památníku říká Brennanová Boothovi, že si konečně uvědomila, že ji otec miluje. Od teď je šťastná za čas, který s ním stráví.

Hudba

  • Lou Reed – Perfect Day

Fotky

46e39e6d74526.jpg 46e39e7677772.jpg 46e39e7f4f4dd.jpg

Komentáře (1) | Vložil(a) popKorn | 06.08.2007 16:22

Komentáře

RedPuma (04.08.2013 · 17:27)
Kto teda zabil N. Watkinsa? Tiež Jeremy Nash?