Epizody - sezóna 1

1x20 - The Graft in the Girl

Kosti na prodej „Brennanin tým pomáhá dceři Amy zástupce ředitele Sama Cullena, když se u ní objeví po přijetí implantátu vzácná forma rakoviny plic. Booth s Brennanovou zjišťují, že ona není jedinou obětí téhle vzácné formy rakoviny plic…“

Premiéra

26.4.2006 (USA/FOX), 16.5.2007 (ČR/TV Prima), 29.5.2007 (SR/TV JOJ)

Review

Brennanová, Booth a Angela přijíždějí do Všeobecné nemocnice, aby předvedli laboratorní výsledky náměstku ředitele Cullenovi. Setkávají se s ním v nemocnici, protože jeho dcera byla hospitalizována s mesotheliomou – rakovinou plic. Když jim tohle říká, poznamenává Brennanová, že tohle je extrémně vzácná rakovina na někoho ve věku Cullenovy dcery. Booth jí nechce nechat strkat nos do Cullenových záležitostí.

Přicházejí do pokoje Amy Cullenové, aby informovali náměstka Cullena. Amy, jež je upoutána na lůžko, pracuje na kresbách, zatímco se její matka Julia kouká. Angela, jako umělkyně, se zajímá o Amyinu práci. Prožívají okamžité spojení. Brennanová, protože je zvědavá vědkyně, neuposlechne Boothova přání a začíná se vyptávat Julie na Amyin průběh zdraví. Brennanová ví, že azbest je nejpravděpodobnější příčinou mesotheliomy, ale Julia a náměstek Cullen říkají, že prověřili snad všechno, kde se Amy pohybovala a nikde nebyl ani náznak po azbestu. Pak při dalším vyptávání objeví Brennanová, že si Amy zlomila před rokem nohu a dostala kostní transplantát. Brennanová žádá o rentgenové snímky Amyiny nohy.

V laboratoři soudního lékařství zvedá Hodgins Amyiny rentgeny a k jeho překvapení si všímá dírek v kosti, kde byl implantován transplantát. Zack jim připomíná, že záznamy říkají, že kostní implantát pochází od 25-ti letého dárce. Brennanová o tom pochybuje. Její forenzní znalost jí říká, že pocházel od někoho přinejmenším 60 let starého.

V nemocnici prošetřují Brennanová s Boothem odkud pochází ta šedesátiletá kost. Začínají s Dr. Ralstonem, doktorem, který vykonal Amyino implantování. Říká jim, ať to prověří s nemocničním koordinátorem transplantátů. Nejprve však chtějí, aby provedl biopsii Amyiny nohy kvůli zjištění přesného věku a patologie implantátu.

Zatímco se vykonává biopsie, Booth s Brennanovou se vyptávají nemocničního koordinátora transplantátů, Dr. Ogdena. Vytahuje své záznamy, ve kterých stojí, že Amyin kostní implantát byl získán od 25-ti letého dárce. Implantát pocházel z „Biotech tissue services“ (tkáňová banka). Přijímají informaci o BioTech, Dr. Ogdena však nadále podezřívají.

V laboratoři skenuje Angela Amyinu práci do svého high-tech ilustračního programu. Hodgins vchází a ptá se na Amyinu práci. Vypadá to však, že je tam ale z úplně jiného důvodu. Na druhé straně laboratoře Zack s Brennanovou pracují na vzorcích z biopsie z Amyina kostního implantátu. Všechna data ukazují, že implantát pocházel od nějakého šedesátníka. Další zkoumání ukazuje, že implantát je prošpikován rakovinou, která se nejspíše rozšířila do Amyiných plic.

V Boothově kanceláři informuje Brennanová Cullena o nálezech na Amyině implantátu. Ačkoliv je Cullen potěšen, že ví více o tom, co se stalo, je z novinek zdrcen. Rozhoduje se, že nechce, aby pokračovali v dalším vyšetřování a přikazuje jim, aby přenechali případ místním úřadům.

V Boothově autě diskutují s Brennanovou o tom, že teď v tomhle případu nemohou přestat. Musí zjistit, jak z toho udělat federální případ, aby to spadlo pod jejich pravomoc.

Angela ve Washingtonské všeobecné nemocnici navštěvuje Amy. Zobrazuje její práci přes digitální projektor a pokryje tím celou stěnu. Amy je veselá a vysvětluje Angele, jak ji je mizerně, když se má vypořádat se svou nemocí. Angela ji ubezpečuje, že se věci obrátí a vše bude v pořádku.

Booth a Brennanová přijíždějí před kanceláře BioTech. Vstupují a zjišťují, že kanceláře jsou prázdné. Správce budovy jim vysvětluje, že BioTech zmizel před dvěma roky a neví, co se se společností stalo. Brennanová zmiňuje, že Amyin kostní implantát byl prodán teprve před jedním rokem. Začíná být jasné, že někdo jiný vystupuje ve jméně BioTech.

Booth a Brennanová se vracejí do kanceláře Dr. Orgena, aby jej dále vyslýchali. Nacházejí však jen jeho asistentku Alexandru, která stojí za tvrzením, že BioTech je uznávaná, dokud jí Booth neřekne, že už vůbec neexistuje. Alexandra prozrazuje, že sama provedla menší vyšetřování, když posledně odešli, a zjistila, že nemocnice podala jiný implantát Kelly DeMarcové ve stejný den jako Amy, také ze vzorků od BioTech. Booth volá na FBI, aby prověřili Kelly DeMarcovou, zjistili jen, že je už mrtvá. Brennanová potřebuje vědět, zda Amy a Kelly měly stejnou rakovinu.

V laboratoři Brennanová se Zackem porovnávají Amyiny kosti s kostmi Kelly DeMarco. Booth se na mě mezitím dívá. Objevují, že pocházejí od stejného dárce a zvažují, že stovky lidí by mohly obdržet podvržené implantáty od tohoto dárce. Booth pak dostává informaci ze své kanceláře, že Dr. Ogden má pochybnou minulost.

Ve vyslýchací místnosti na FBI Booth trápí Dr. Ogdena s Brennanovou. Přiznává, že přijal úplatek od pacienta za darování orgánu v minulé nemocnici, kde pracoval. Zůstalo to však na nemocniční půdě. Tlačí jej kvůli BioTechu, vysvětluje jim, že všechna spolupráce s BioTechem probíhala striktně jen přes e-mail a on-line transakce.

Venku před Washingtonskou všeobecnou nemocnicí si Angela povídá s Amy a sdílí s ní svou práci. Diskutují o životě, umění a klucích. Amyina nálada je pokleslá a Angela udělá cokoliv, aby ji rozveselila.

V laboratoři soudního lékařství objevují, že spousta dalších lidí jsou nemocní nebo zemřeli po obdržení implantátu z „BioTech tissues lab“. Tihle lidé pocházejí z mnoha států, což k Boothově potěšení z toho dělá oficiálně federální případ.

Booth je na FBI s Cullenem a říká mu, co s Brennanovou objevili během vyšetřování, zatímco měl nemocenskou. Cullen je dojat. Dává Boothovi svolení pokračovat ve vyšetřování.

Ve Washingtonské nemocnici všichni žijící pacienti, kteří obdrželi implantát od BioTech, podstupují biopsii, aby se zjistilo, zda mají rakovinu. Amy čeká venku před místnosti, kde se biopsie provádí, a diví se, proč tihle lidé mají šanci na život, když ona ne. Brennanová ji vysvětluje, že jediným důvodem, proč tihle lidé přežijí, je kvůli ní. Amy to však nezajímá, je zhroucená.

V laboratoři Zack ukazuje Brennanové puzzle, které dal dohromady za použití rentgenů kostí jednotlivých pacientů, kteří obdrželi implantát od stejného dárce z BioTech. Vypadá to, že mohou říci, že to byl muž, který byl hromotluk, jako třeba stavební dělník. Předávají štafetu Angele, která skenuje všechny rentgeny do svého počítačového programu. Sestavuje hrubý nárys toho, jak mohl jejich dárce vypadat. S touhle informací Hodgins prozkoumá jeho ostatky, aby našel částečky, jež by jej spojily s nějakou určitou geografickou oblastí.

Hodginsovy testy odhalují, že stupně stronciomových izotopů naznačují, že nejspíše žil na východním pobřeží. Také měl v kostech velmi nízký stupeň fluoridu. Brennanová poznamenává, že jediné místo bez fluoridované vody je v Appalachianském pohoří. Hodgins také nachází vysoký stupeň klíčové ingredience teflonu na C8. Zack ví, že v Parkersburgu existuje teflonová továrna v Západní Virginii. Když už ví věk, fyzický popis, polohu a pravděpodobnou příčinu smrti, jsou Booth s Brennanovou připraveni vystopovat anonymního dárce.

Zatímco řídí, vysvětluje Booth, že mají tři lidi, kteří odpovídají popisu jejich anonymního dárce. Zack volá Brennanové a Hodgins volá Boothovi ve stejnou dobu. Potvrzují, že dva z těch tří nejsou jejich dárcem. Booth a Brennanová teď hledají někoho, kdo znal Williama Hastingse.

V domě bývalé manželky Williama Hastingse zpovídají Booth s Brennanovou Maddie Hastingsovou. Potvrzuje, že byl stavebním dělníkem a pak zemřel na rakovinu plic z azbestu. Booth ví, že si Maddie po Hastingsově smrti po něm nic nenechala a ptá se jí, zda prodala jeho tělo na implantáty kvůli penězům. Tvrdí, že jej nechala zpopelnit v „Martin Funeral Home“. A pak rozsypala jeho popel na zahradě.

Booth a Brennanová informují Cullena v nemocnici. Angela je v Amyině pokoji. Amy říká Angele, že konečná léčba, kterou dostala, neměla vliv na rakovinu. Je vystrašená.

V „Martin Funeral Home“ Booth s Brennanovou konfrontují Nicka Martina, ředitele pohřební služby. Tvrdí, že nikdy nespolupracoval s Hastingsovou rodinou. Booth a Brennanová o tom pochybují. Rozhodují se zamířit zpátky do domu Maddie Hastingsové a vzít půdní vzorky z její zahrady v naději, že vystopují popel Williama Hastingse.

Jakmile se vrátí do laboratoře, získají Booth s Brennanovou výsledky zeminy od Hodginse. Zemina vykazuje obsah popela po lidských ostatcích, ale Brennanová není plně přesvědčená. Uvažuje s Boothem o možnosti, že Maddie Hastingsová by mohla roztrousit popel po někom jiném, zatímco bylo tělo jejího manžela rozprodáno na implantáty. Booth si myslí, že majitel pohřebního ústavu Nick má v tom prsty.

Booth s Brennanovou dorážejí do pohřebního ústavu a nacházejí Nicka Martina připravovat tělo na pohřeb. Popírá, že by věděl o tom, že by tělo Williama Hastingse vůbec bylo v jeho ústavu. Booth předává Nickovi jejich povolení k prohlídce a s Brennanovou se tedy porozhlížejí. Vstupují do místnosti s urnami a nacházejí stopu po vodě. Brennanová si všímá, že podlaha se svažuje směrem k prostředku místnosti. Koukne se pod koberec na najde odtok, který je možno najít jedině v místnosti na práci s těly. Nick vstoupí, aby je vyhnal, ale Brennanová ještě neskončila. Vyšplhá k větracímu otvoru v místnosti a bere si vzorky prachu. Doufá, že najde kostní prach, jež vznikal při řezání kostí.

V laboratoři provádí Zack testy na prachu, jež našli v pohřebním ústavu, za pomocí laboratorního vybavení. Je si jistý, že ve vzorku z větracího otvoru je kostní prach. Zack jej porovná s tím z biopsie ze vzorků vzatých od Amyina kostního implantátu. Vzorky se shodují. Navíc Zack detekoval kostní prach nejméně sedmi dalších lidí. Nick Martin je vinen, ale Brennanová poznamenává, získávání kostních implantátů vyžaduje lékařské školení. Nick Martin je jen majitel pohřebního ústavu. Musel mít dohodu ještě s někým jiným.

Přivádějí Nicka do vyslýchací místnosti na FBI a Booth se jej dotazuje. Ptá se jej na hovory, které přijal z jednoúčelových mobilních telefonů. Brennanová a Cullen se dívají skrz okno do místnosti. Nick nic neodhalí. Cullen toho už má dost a vpadne do místnosti, popadne Nicka za chlopně, strčí jej do stěny a požaduje, aby řekl s kým pracoval. Booth zadrží zlostného Cullena a zjišťuje, že Brennanová zmizela.

Ve Washingtonské všeobecné nemocnici je asistentka Dr. Ogdena Alexandra překvapená, když Brennanová vstupuje neohlášena do její kanceláře. Brennanová si všímá krabice z mobilního telefonu a ptá se, jak je využívají v nemocnici. Alexandra vysvětluje, že to je pro příjemce implantátu, aby je mohli informovat co nejrychleji, jakmile orgány dorazí. Brennanová zjišťuje, že Alexandra měla lékařský výcvik před tím, než se stala asistentkou. Brennanová ji dále tlačí a ptá se, zda se cítí zdravá a jak často ji Dr. Ogden dával předpisy. Alexandra říká, že nikdy, ale Brennanová právě mluvila s lékárnicí dole, že Alexandra přišla s receptem na ošklivý kašel. Alexandra si recept předepsala sama. Důvod, proč má Alexandra kašel, je proto, že musela inhalovat kostní prach do plic a teď se také rakovinový kostní prach rozšířil do jejích plic. Je vinná a rakovina plic je důkazem, jež to prokazuje.

V laboratoři Brennanová vypráví Angele a Hodginsovi o tom, jaký měli úspěch. Angela je stále přesvědčená o Amyině uzdravení. Brennanová ji nemůže poskytnout žádné pozitivní novinky o Amyině situaci. Angela odchází a Hodgins ji následuje.

Hodgins dohoní rozrušenou Angelu a utěšuje ji. Vylévá si své srdce o tom, jak chce mít Amy přítele a navštívit Louvre. Angela ví, že se to Amy nesplní. Hodgins ji ale vnukne nápad.

V nemocnici v Amyině pokoji je Booth, Brennanová a Cullenovi, když Angela ukazuje Amy soupravu virtuálních brýlí. Když si je Amy nasadí, je poslána rovnou do středu Louvru. Je strašně dojata. Její sen se naplnil a to dává Angele a všem v místnosti zadostiučinění ohledně její choroby.

Hudba

  • Pete Murray – See the Sun
  • Frou Frou – The Dumbing Down of Love
  • Over the Rhine – Born

Fotky

468553fe5d4a5.jpg 46855402c024b.jpg 468554076ac8c.jpg 4685540bc9e28.jpg 4685540f832a1.jpg 46855413d613e.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 30.06.2006 09:31

Komentáře