Epizody - sezóna 1

1x13 - The Woman in the Garden

Žena v zahradě „Brennanová a Booth jsou povoláni k vyšetřování vykopané mrtvoly, která byla nalezena v kufru auta jednoho člena gangu. Zatímco jej vyslýchají, střelba z právě projíždějícího auta mu umožní utéct. Booth s Brennanovou sledují stopy, jež je vedou k dalšímu prázdnému hrobu a do domu senátora, kde uteklý člen gangu pracoval…“

Premiéra

15.2.2006 (USA/FOX), 28.3.2007 (ČR/TV Prima), 10.4.2007 (SR/TV JOJ)

Review

Brennanová a Booth jsou zavoláni do El Salvadaoranovy čtvrti do okrajové části Washingtonu D.C. po tom, co policie zatkla Joseho Vargase, člena gangu „Latino Mara Muerte“. Během rutinního vyšetření Joseho kufru objevují odkryté pozůstatky ženského těla. Četné pokusy Brennanové o komunikaci s Josem a zjištění místa pohřbu se ukázaly jako marné. Z černého sedanu řítícího se dolů ulicí se členy gangu se začne střílet na místní zákonodárce, stejně jako na Bootha, Brennanovou a Joseho. Jose se chopí příležitosti a utíká. Následuje honička a Booth přichází s prázdnýma rukama, když podezřelý utíká přes plot.

V laboratoři Zack, Hodgins, Angela a Brennanová prozkoumávají kosti a odvozují, že tělo bylo pohřbeno zhruba šest měsíců. Zubní zkouška ukázala, že oběť byla podvyživená a pochází nejspíše ze středoamerické země. Brennanová je nervózní z toho, že nemůže identifikovat tuhle ženu. Předkládá Goodmanovi růženec té ženy, aby jej prozkoumal kvůli náboženské ikonografii. Na Brennanovou dopadne ještě více úmrtí té ženy, když jí Zack ukáže důlky v lebce, které ukazují, že smrtící zbraní mohla být basebalová pálka.

Booth zpovídá Miguela Valleda, „válečníka pouličního gangu Venganza Roja“ a doufá, že najde spojení k té střelbě z auta. Vyhrožuje gangsterovi, že jej zadrží s vymyšleným obviněním. Miguel ukáže na ironii střelby z auta, při které nebyl nikdo zraněn, ale člen gangu utekl, což naznačuje, že Joseho vlastní Muerte gang se dopustil zločinu.

Brennanová objevuje, že oběť byla v pátém měsíci těhotenství. Hodgins zjišťuje z půdních vzorků, že tělo bylo pohřbeno v půdě s umělým hnojivem. Jakmile spojí umělé hnojivo s Loroco květinovou zahradou, kde bude stejná půda, objeví tým zahradu, která mohla být provizorním hřbitovem. Brennanová se s ostatníma vydává provést trochu práce v terénu.

Tým hledá zahradu ve španělské čtvrti. Hodgins nachází sazenici Loroco ve stejném stáří jako ta, která byla nalezena s obětí. Brennanová zkoumá hrst zeminy s mrtvolným voskem. Ten se vytváří na těle jako důsledek vlhkosti ze země a Trogidových brouků, kteří okusují rozkládající se maso. Část záhonu růží a čerstvě prohrabaná hlína naznačuje, že našli hrob. Další mrtvolný vosk nalezený na jiném místě nabízí možnost, že objevili dvojnásobnou vraždu.

Jakmile Brennanová prořezává lebku, Booth hypotetizuje, že policie přerušila přesun dvou mrtvých obětí. Brennanová zjišťuje, že zranění hlavy způsobilo vnitřní krvácení. Zbraň, která byla použita při činu, zanechala na lebce známky. Hodgins nachází stopy vodních živočichů typických pro rybníky a potoky. Hlavice pochází z vzácné kvetoucí rostliny, kterou nikdo neviděl volně růst od roku 1800. Jen senátor Alan Corman v současné době vlastní takovou rostlinu.

Brennanová, Booth a Hodgins jedou v Boothově autě a mají záchvat hysterie kvůli možným spojením. Hodgins říká týmu, že senátor Corman je velkým podporovatelem vůdců Střední Ameriky. Nepřímo tak podporuje režimy, které používají smrtící komanda k tomu, aby umlčely lidi, kteří vyjadřují svůj nesouhlas. Jsou to ti samí lidé, kteří prchají do Spojených států. Tohle by mohlo být možné spojení s obětí.

V domě senátora Cormana se Booth, Brennanová a Hodgins vyptávají senátora Cormana na jeho styky s El Salvadorianskými imigranty. Ukazuje se, že pro něj pracují na jeho pozemku. Senátor Corman nepoznává nákres Joseho. Průchod po pozemku odhaluje stejnou faunu, jakou našli na mrtvole. Tým se setkává se senátorovým synem Loganem, studentem krajinové architektury v Georgetownu. Správce domu Hector také nepoznává nákres Joseho. Nicméně Logan si pamatuje jeho obličej. Objevují dvě podobné sazenice. To vede Brennanovou přímo k tělu druhé oběti.

Podle hmyzu zjišťují, že druhou obětí byl muž, který zemřel šest měsíců před tou první. Goodman říká Brennanové, že růženec první oběti pochází z El Salvadorianské vesnice jménem Milagro de la Paz. Angela dokončuje náčrtek ženy. Zack nachází v kosti měděnou kulku s ocelovým jádrem. Což je druh, jenž používají gangy.

Brennanová a Booth zavalí Joseho byt. Vidí fotku jeho rodiny z Milagra de la Paz, stejné vesnice jako je oběť. V tajné stěně se schovává Joseho žena, Rosa, a jejich novorozené dítě. Booth se snaží Rosu zastrašit, aby mu dala nějaké informace.

Angela, Zack a Brennanová prozkoumávají kosti obětí. Oboje mají dírku uprostřed hrudní kosti, která se nevztahuje ke střelnému zranění. Je to dědičná vada, která ukazuje na vztah otce a dcery. Tým zvažuje možné scénáře vedoucí ke smrti obětí, dokud Zack nenarazí na kulku v otci. Kost kolem se scelila, čímž odstranila stopy po tom, že umřel díky výstřelu ze zbraně. Brennanová provádí bližší ohledání a vidí známky na kloubní jamce a znaky rakovinového nádoru. Nebyl zavražděn, spíše zemřel na rakovinu prostaty.

V temné uličce města jede auto a z něj je vyhozeno tělo. Vidíme, že to je Jose. Má na hrudi připevněný vzkaz: „Zvláštní zásilka pro agenta Seeleyho Bootha, FBI.“

V nemocnici naléhá Booth na Joseho kvůli obětem. Hrozí mu, že nechá deportovat jeho i se ženou a syna mu zadrží ve státech. Brennanová zkoumá Joseho rentgeny a pozoruje stejnou hrudní díru jakou měly obě oběti. Jose s tím má co dělat. Oběti byly jeho otec a sestra. Jose není ochoten poskytnout žádné další informace. Po Brennanině naléhání se vzdává a prozrazuje jméno svého otce a sestry: Augustin a Maria Duarteovi.

Booth a Brennanová zatopí vůdci gangu Mara Muerte, Ortezovi, kvůli Josemu. Od něj se dozvídají, že Joseho sestra se nezajímala o svého bratra a lidmi s ním spojenými. Ortez sdílí stejné pocity ale kvůli jiným důvodům. Brennanová se postaví Ortezovi na chodbě. Je hrubý a vznětlivý. Brennanová přistoupí na jeho hru se sérií taktických úderů.

Angela kárá Brennanovou za napadení násilnického vůdce gangu. Brennanová odkrývá příběh o svých cestách do El Salvadoru, kde pracovala na případu, který zahrnoval popravu dívky. Dívka byla vhozena do studny. Brennanová byla unesena místní policií kvůli tomu, že překážela. Strávila mnoho dní ve vězeňské cele, její život byl ohrožen vojenskou a místní policií. Hodgins přerušuje její vyprávění s informací o typu zbraně, která byla použita na zabití Marie. Byl to drahý kus nábytku, takový, jaký by si mohl senátor dovolit.

Senátor popírá jakékoliv zapletení ve vraždě. Tvrdí, že předtím nikdy tu ženu neviděl, třeba že u něj byla zaměstnána jako služka. Hector, jeho správce domu, přiznává, že senátorův syn Logan s ní měl poměr.

Zpovídají Logana v jeho pokoji. Přiznává vztah, ale jedná překvapeně na novinku o její smrti. Brennanová objevuje zaschlou krev a kůži na sloupku jeho postele. Je vyrobena ze stejného dřeva, jakým byla Maria zabita.

Logan a jeho advokát, Neil Clayton, čelí otázkám od Bootha. Logan na ně odpovídá, ačkoliv si to jeho advokát nepřeje. Před šesti měsíci započal svůj sexuální vztah s Marií. Když mu Booth oznámil, že byla těhotná, stává se Logan neuvěřitelně rozrušeným.

Angela a Brennanová prověřují možné podezřelé. Kvůli výšce sloupku vylučují senátora Cormana, Logana Cormana a Hectora Santiaga. Úhel dopadu nesouhlasí s výškou jejich podezřelých, i kdyby byla zvednuta. A kdyby spadla ze žebříku, tak by při pádu nebyla dostatečná síla, která by vysvětlovala zranění její lebky. Brennanová se domnívá, že ji někdo stáhnul ze žebříku dolů. To by mohlo poskytnou dostatečnou sílu k vážným zraněním, ne-li k zabití.

Při dalším vyslýchání Joseho v nemocnici odhaduje Brennanová, že jeho otec zemřel na rakovinu kolem času, kdy byla těhotná Joseho žena. Jose chtěl, aby se jeho dítě narodilo v Americe, tak sám pohřbil svého otce v zahradě. Jelikož nebyl občanem, tak neměl jinou volbu. A když zemřela jeho sestra, tak ji pohřbil na stejném místě. Pak se Jose připojil k Mara Muerte, aby získal falešné papíry a mohl pracovat pro senátora. Před smrtí svého otce přísahal, že se postará o svou sestru. Nikdy se nedozvěděla pravdu.

Booth se s Brennanovou vrací do senátorova domu, kde rekonstruují scénář s žebříkem v Loganově pokoji. Vyškolená v kineziologii nařídí Brennanová senátorovi, aby ji stáhl ze žebříku. Bude tak schopná říct, zda by úhel a síla mohla být adekvátní pro Mariinu smrt. Senátor ji vyhoví, ale Brennanová není spokojená. Když požádají správce domu Hektora, aby provedl stejný pohyb, nejprve váhá a pak odmítne. Nakonec se přiznává. Říkal Marii, že nemá být v Loganově pokoji. Když neuposlechla okamžitě ji stáhl ze žebříku, následkem čehož se uhodila do hlavy. Dal ji pět tisíc dolarů, aby navštívila doktora. Ona však ignorovala jeho požadavek ze strachu před deportací. Booth zatýká Hectora za zabití.

Ředitelství FBI oznamuje Boothovi, že Mara Muerte má spadeno na Brennanovou. Maria a její otec mají řádný pohřeb na hřbitově, který uspořádala Brennanová.

Booth se setkává s Ortezem v uličce a hrozí mu odplatou, jestli nějak ublíží Brennanové. Strčí mu svou zbraň do úst a ujistí ho, že nebude přemýšlet dvakrát, než jej zabije. Ortez souhlasí.

Jose a Rosa děkují Brennanové za pohřeb. Slibují ji, že ji to oplatí. Jeho rodina se stěhuje zpátky do El Salvadoru. Booth přijíždí, pozdě však na pohřeb, a nic neprozrazuje z jednání s Ortezem. Jeho jednání bylo nesobecké. Konec konců má i srdce.

Hudba

  • Elefante – Nada Es Para Siempre
  • Sporty Loco – Rey De Reyes

Fotky

46855276bc3b7.jpg 4685527b9fe4e.jpg 4685527f5fb13.jpg 46855283654c0.jpg 4685528748330.jpg 4685528b29b76.jpg 4685528fe5a02.jpg 4685529369763.jpg 4685529737ded.jpg 4685529b073be.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 30.06.2006 09:11

Komentáře