Epizody - sezóna 1

1x12 - The Superhero in the Alley

Smrt superhrdiny „Brennanová s Boothem vyšetřují původ rozkládajícího se těla, které bylo nalezeno v postranní uličce. Zjišťují, že šlo o samotářského dospívajícího chlapce, který si společně s pár dalšími dětmi hrál na superhrdiny. Nacházejí a rekonstruují i jeho komiks, v němž vystupuje jako superhrdina ‚Občan 14‘…“

Premiéra

8.2.2006 (USA/FOX), 21.3.2007 (ČR/TV Prima), 3.4.2007 (SR/TV JOJ)

Review

Díl začíná hlášením v televizi o hrůzostrašném nálezu kostry oblečené v kostýmu superhrdiny. Cullen vysvětluje Boothovi, že díky pozornosti médií je vláda nervózní, takže se o to musí FBI postarat dříve, než začne Halloween. Teď to je v Boothově zodpovědnosti a on tedy volá Kostičku. Brennanová doráží na místo činu, prozkoumává kostru oběti, ale není schopná ještě určit, zda to byla sebevražda nebo vražda.

V laboratoři určuje Zack, že kostra patří dospívajícímu chlapci. Celulóza, kterou našli na těle, byla pozůstatkem komiksové knihy. Fraktury lebky naznačují, že byl chlapec zlomyslně napaden před tím, než byl vyhozen tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

Booth identifikuje chlapce, je to Warren Granger, nedostatečně vyvinuté děcko, které bylo před dvěma měsíci nahlášeno jako pohřešované. Jedou tedy do jeho bytu, kde nacházejí jeho matku a nevlastního otce, Helen Grangerovou a Johna Keltnera. Zjišťují, že byl Warren osamělý, uzavřený, „jenž zemřel dříve, než vůbec měl nějaký život“. Trávil většinu času se svými komiksy, isolovaný uvnitř svého vnitřního tajného světa. Brennanová přijímá hovor od Zacka. Informuje ji, že Warren má zlomeniny, které dokazují, že s útočníkem bojoval. Brennanová si sedá k Warrenovu stolu simulujíce, co tam mohl Warren dělat, a objevuje, že Warren psal. Booth nachází komiksovou knihu se superhrdinou „Občan 14“ na obálce. Měl oblečený stejný kostým, jenž měl Warren na sobě v době své smrti.

Na základě rekonstrukce Warrenovy obrázkové novely tým šprtů hypotetizuje o jeho charakteru a vášni pro komiksy. Booth bere Brennanovou do Karma Komiks, což je jakési vodítko, které Booth našel ve Warrenově pokoji. Setkávají se tam se Stewem Ellisem, manažerem obchodu, jenž je divně rozrušen novinkami – trochu Warrena znal a říká, že byl hodné děcko. Booth a Brennanová slyší hudbu, která přichází se střechy a jdou to prozkoumat. Nacházejí „Skupinu Soudného dne“, partu lidí, jenž jsou oblečení do kostýmů. Warren byl jedním z nich. Warrenova identita byla „Občan 14“. Před dvěma měsíci se vytratil a zmizel. Skupina se dozvídá, že je Warren mrtvý. Abigail Zealyová, aka „Modrá střevle“, reagovala na tuto novinku nejvíce. Všem je jasné, že byla více než jen Warrenovou „kamarádkou“. Booth předpokládá, že je zcela možné, aby byly tyto děcka natolik ponořené do svých iluzí, že mohly spáchat zločin, aniž by cítily, že udělaly něco špatného.

Na Jeffersonu prozkoumává Goodman Angelinu rekonstrukci Warrenovy kreslené novely a usuzuje, že chlapec byl jednoznačně v problémech. Angela s Goodmanem se snaží dešifrovat Warrenovu psychologii přes jeho dílo. Forenzní důkazy neukazují na žádné užívání drog. Brennanová zkoumá blížeji tělo a nachází ve Warrenově krku zlomený obratel. Páteř oběti byla přerušena na základě bodnutí.

V druhém obnoveném svazku Warrenovy kreslené novely objevují Goodman a Angela existenci ženské osoby: „Zář“, kterou se „Občan 14“ snaží zachránit od tmavé postavy „Pokrouceného“. Zajímá je, zda tyto postavy nějak souvisejí s Warrenovým životem.

Na FBI vyslýchají Booth s Brennanovou Abigail aka „Modrá střevle“. Říká jim, že měl Warren přítelkyni v bowlingovém centru, kde pracoval. Ona sama byla posedlá Warrenem. Booth a Kostička pochybují, že je Abigail „Zář“ ve Warrenově komiksu, ale nevyškrtli ji ze seznamu podezřelých.

Díky Angelatoru potvrzuje Brennanová, že Abigail nemohla být vrahem. Není dost mohutná na to, aby tuhle práci zvládla. Hledají tedy někoho s podstatně větší výškou a vahou. V laboratoři Zack s Hodginsem nacházejí na vyčištěných kostech degeneraci, která dokazuje, že byl Warren smrtelně nemocen ještě dřív, než jej zabili.

Booth s Brennanovou se ukazují v „Capital Bowl“, bowlingovém centru, kde pracoval Warren. Setkávají se s Tedem McGruderem, Warrenovým šéfem, který si myslel, že Warren prostě odešel. Jeho žena, Lucy, je šokována novinkou o Warrenově smrti. Mezitím vidí Brennanová, jak členové skupiny „Soudný den“ vstupují, jsou hlasití a agresivní. Booth se ptá Teda a Lucy na dívku Abigail, Warren se jí často vyhýbal. Zack volá Brennanové a předává ji novinky o tom, že měl Warren leukémii a nyní by už byl mrtvý, kdyby jej nezabili.

S touto novinkou navštěvují znova Warrenovy rodiče, kteří, ač je to neuvěřitelné, nikdy nezjistili, že měl Warren tuto nemoc. Booth vysvětluje matce, že ji pravděpodobně Warren chránil od toho, aby to věděla. Malá lež, jenž umírňuje její zármutek, což Brennanová zachytí. Ve skutečnosti Booth věří, že se Warren učil, jak být chlap a dělal to, o čem si myslel, že je správné. Tenhle nový scénář mění zcela Warrenovu motivaci od hraní oběti na hrdinu. Warren musel odejít a vyhledat boj. Jak Zack ohlásil, objevil se s Warrenovým tělem jeden kus kosti navíc. Angela čte jméno Warrenova ilustrátora – je to Stew, manažer komiksového obchodu.

Druhá návštěva za Stewem přináší Boothovi přiznání, což už je konečně někam přivádí. Stew říká, že měl s Warrenem před jeho smrtí při o inzerování. „Inzerování?“ Booth přitlačí Stewa cítící další lež. Konečně Stew přiznává, že měl sexuální vztah s Abigail. Byla posedlá Warrenem, třebaže nesdílel její sentiment.

V laboratoři zkoumají Brennanová se Zackem tu cizí kost, předpokládají, že by mohla patřit útočníkovi. Brennanová dělá snímek kosti, který jim pomůže určit pohlaví a věk jejich vraha, když Booth odhaluje, co se dozvěděl od Stewa. Brennanová vyvozuje, že kostní odštěpek pochází z levé paže. Hledají tedy někoho, kdo má něco s levou rukou.

Brennanová a Booth znovu navštěvují McGrudera v bowlingově centru. Na základě jazyku těla si kostička vykládá, že Lucy trpí na pohmožděná žebra – důsledek domácího násilí. Před tím, než někoho obviní, potřebují silnější forézní důkazy, které podpoří jejich teorii. Lucy může být Warrenovou „Září“, zatímco Tim, bijící svou ženu, by mohl být „Pokroucený“, před nímž se ji Warren snažil zachránit.

Z kostního snímku Zack určuje vraha jako muže třicátníka. Pořád ještě ale neznají vražednou zbraň – mělo by to být něco ostrého, ale ne nůž. Srovnávají zbraně „Občana 14“ se zraněním oběti. Najednou dostává Booth nápad, jak mohla zbraň vypadat.

V autě zjišťují Booth s Brennanovou, že McGruder uprchl z domu. Jedou do „Capital Bowls“ kvůli vyšetřování a nalézají Teda, jenž drhne usvědčující důkaz, zatímco ječí na svou ženu: „Drž hubu!“ Booth se ptá Teda na zešikmený, trojúhelníkový, třístranný nůž, který se používá na čištění bowlingových koulí. Lucy jej ukazuje. Brennanová se na něj kouká. Rozhodně by to mohla být vražedná zbraň. Lucy je tím vším ohromena, pořád neví, že její manžel zavraždil Warrena. Aby to Brennanová dokázala, udeří Teda do levé paže do starého zranění. Provede pohyb, aby vrátil úder, ale Kostička jej rychleji a bolestivě zatkne, se svolením Bootha. Zpátky v místnosti s Lucy zjišťujeme, jak se to všechno sehrálo. Lucy jim říká, že když Warren jednou viděl, jak ji Ted udeřil, snažil se ji ochránit. Brennanová říká, že Warren se musel pokusit bodnout teda se skoseným nožem, ale Ted mu to oplatil.

Na Warrenově pohřbu se Booth s Brennanovou dívají, jak přátele z Warrenovy skupiny „Soudného dne“ mu vyznávají úctu. Angela dokončila Warenův komiks a přináší jej Lucy. Doplnila v něm poslední slova „Záře“ k „Občanu 14“, jež zní „Děkuji“ na počest Warrenova hrdinství.

Hudba

  • Black Rebel Motorcycle Club – Feel It Now
  • Avenged Sevenfold – Bat Country
  • She Wants Revenge – Out Of Control
  • Donnie Iris – Ah! Leah!
  • KIX – Body Talk

Fotky

468552035a421.jpg 46855208bc2e2.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 30.06.2006 09:08

Komentáře