Epizody - sezóna 1

1x01 - Pilot

Pilot „V tomto díle se poprvé setkáváme se soudní antropoložkou Dr. Temperance Brennanovou a zvláštním agentem Seeley Boothem. Booth prvně požádá Brennanovou, aby se podílela na vyšetřování případu, ve kterém se našly kosterní pozůstatky na dně rybníka. Se svým týmem ‚šprtů‘ z Jeffersonianova institutu odhalují identitu oběti a zjišťují, že to byla milenka Washingtonského kongresmana. Série stop vede Brennanovou a Bootha ke zjištění, že se jednalo o politicky motivovanou vraždu…“

Premiéra

13.9.2005 (USA/FOX), 3.1.2007 (ČR/TV Prima), 17.1.2007 (SR/TV JOJ)

Review

Během čištění rybníku v Arlingtonském národním hřbitově je nalezena velmi rozložená mrtvola. Zvláštní agent Seeley Booth z FBI chce, aby mu při identifikaci těla pomáhala známá soudní antropoložka (a nejprodávanější autorka) Dr. Temperance Brennanová.

Brennanová (nebo „Kostička“, jak ji Booth rád nazývá) se právě vrátila po dvou měsících z Guatemaly, kde identifikovala oběti genocidy a není zrovna v náladě, aby Boothovi nabídla pomocnou ruku. Brennanová odmítá Boothovi pomoci, dokud nebude mít plnou účast na případu. Booth neochotně souhlasí a jejich partnerství právě začíná.

Na místě činu provádí Brennanová předběžnou identifikaci oběti za pomoci svého asistenta Zacka Addyho. Brennanová určuje, že tělo (z větší části už jen kostra) patří ženě ve věku 19 až 23 neznámé rasy. Dle pánevní kosti určí pohlaví, z fúzní epifýzy věk a z prasklin v rameni, že oběť hrála tenis.

Na Jeffersonu se Brennanová dohaduje se svým šéfem Dr. Danielem Goodmanem o jejím přidělení na práci pro FBI bez jejího souhlasu. Goodman ji připomíná, že Jefferson je federálně financovaná instituce a že její služby může poskytnout federálním institucím, pokud to je vhodné.

V Laboratoři soudního lékařství (na Jeffersonu) zkoumá Brennanová ostatky oběti, zatímco se šprti (ostatní vědci z Brennaniny laboratoře) baví o její nové knize „Zrození z kostí“. Dr. Jack Hodgins, entomolog, oznamuje Brennanové, že mikroby z rybníku urychlily rozklad těla. Objevil tři larvální fáze Tricoptera a Chironimidae, z čehož vyčetl, že tělo bylo v rybníku jednu zimu a dvě léta. Hodgins také našel malé fragmenty kostí v bahně, o kterých odhaduje, že to jsou Rana Temporaria jinak známá jako žabí kosti. Brennanová nachází mikroskopický štěrk zapuštěný do fragmentů lebky a dává je Hodginsovi na analýzu.

Brennanová vyčistí všechny fragmenty lebky a znovu je složí, což ji zabere celou noc.

Mezitím si Bootha zavolal jeho šéf, zástupce ředitele FBI Sam Cullen kvůli zaručení se za šprty při jejich podílu na vyšetřování vraždy. Cullen oznamuje Boothovi, že je vše na něm, pokud půjde něco špatně.

V Jeffersonu Angela Montenegrová (soudní malířka) za použití počítačového programu, který vyvinula a nazvala jej Angelator, provádí třídimenzionální holografickou rekonstrukci lebky oběti a určuje její identitu jako pohřešovanou asistentku senátora Cleo Ellerovou, největší případ pohřešované osoby desetiletí. Cleo Ellerová byla asistentka senátora Bethlehema a kolovaly zvěsti, že měli poměr.

Brennanová chce konfrontovat senátora. Booth však argumentuje tím, že senátor není pouze jediným podezřelým. Ken Thompson, senátorům pobočník, byl Cleoin přítel. Také je zde i Oliver Laurier, Cleoin stopař, spisovatel proslovů, který podlehl tlaku a skončil ve cvokárně. Booth se zmínil Brennanové, že tenhle případ je opravdu velký. Cullen chce sestavit speciální vyšetřovací jednotku, což znamená, že se budou dělat věci tak, jak mají, poldové budou na ulicích a šprti v laboratořích. Brennanová však vydírá Bootha, dokud nesouhlasí s tím, že ji vezme s sebou do akce.

V laboratoři Hodgins identifikuje částečky, které byly zasazeny do Cleoiny lebky, jako fragmenty válcované oceli (nejspíše pocházející z perlíku – kladivo), cementové částice a křemelinovou zeminu. Pod Cleoinými žebry jsou nalezeny známky po bodnutí a zvláštní poškození na distálních falanzích (vrah ořezal polštářky prstů a pokusil se tak o znemožnění identifikace těla). Po rozřezání kukelních váčků určil Hodgins, že Cleo brala lorazepam, chlordiazepoxide a meclizine hydrochlorid kvůli depresím. Brennanová určuje, že malé kosti nalezené s Cleoiným tělem nejsou žabí kosti, ale kosti plodu. Cleo Ellerová byla těhotná!

Paranoidní konspirační teoretik Hodgins přesvědčuje Brennanovou, že americký senátor, který je hlavou komise v FBI, je do toho zapletený, a že má moc na to, aby se pokusil udělat vše pro zmizení tohoto případu. Brennanová bere záležitost do svých vlastních rukou a jde konfrontovat senátora bez Boothových znalostí. Její plán však selhává a Booth je odvolán z případu. Brennanová se odmítá vzdát a za pomocí šprtů odkrývá, že Cleoin přítel Ken Thompson se obával, že skandál mezi Cleo a senátorem Bethlehemem by mohl zničit jeho vlastní kariéru, a proto zabil těhotnou Cleo za použití perlíku (kladiva) na cementové podlaze posypané křemelinovou zeminou.

Hudba

  • Crystal Method – Bones Theme
  • Howie Day – Collide
  • Feeder – Pain on Pain
  • Thirteen Senses – Gone

Fotky

46854d638ce89.jpg 46854d6f87348.jpg 46854d911330e.jpg 46854d95748f8.jpg 46854d9b6d9fd.jpg 46854db5a4820.jpg

Komentáře (0) | Vložil(a) popKorn | 29.06.2006 21:59

Komentáře